Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Chytrým telefonům dominuje: Android byla prostě trefa

Jiří Palyza 20.08.2019

Spolu s iOS od Apple jsou téměř všechny chytré telefony vybaveny operačním systémem Android. Co ale málokdo ví, Android nebyl původně určen pro smartphony.

Android je v současnosti celosvětově nejpoužívanějším operačním systémem pro chytré telefony. Původně to ale nebylo jeho zamýšlené určení. Andy Rubin začal vyvíjet tento systém v roce 2003 s původním cílem ovládání digitálních fotoaparátů. Teprve až po nějakém čase padlo rozhodnutí vyvinout jej jako operační systém pro mobilní telefony.

Začátek vývoje systému nebyl nijak jednoduchý. Vývojáři čelili vážným finančním problémům, nemohli si dovolit ani vlastní kancelářské prostory. V roce 2005 software zakoupil Google a pokračoval v jeho vývoji. Ten vyústil v uvedení prvního smartphonu s úplně novým operačním systémem Android, a tím byl HTC Dream.

V boji Apple proti Google o vyšší podíly na trhu chytrých telefonů situace vypadá vyrovnaná. To je ale velký omyl. Zatímco Apple se hřeje na výsluní zákaznické obliby především na území USA a jeho tržní podíly tomu i odpovídají, ve zbytku světa je situace zcela opačná. Ne že by jej zákazníci nemilovali, ale vzhledem ke cenové politice zařízení od Apple je rozdělení trhu zcela odlišné. Zejména v hustě obydlené Číně jsou mobily Apple spíše raritou, tamní zákazníci silně preferují domácí značky Huawei a Honor, které běží na Androidu. I v dalších částech světa jsou smartphony s Androidem rozšířenější, než zařízená s iOS. Vyjádřeno čísly, Androidu patří přibližně 75 % celosvětového trhu, zatímco iOS je se svými ca 23 % daleko za ním.

Sladký Android: verze Androidu nazývané podle cukrovin

android-oreo

Google pojmenovává jednotlivé verze Androidu názvy ze světa sladkostí. Zřejmě s jistotou, že stejně sladká bude práce s ním pro jeho uživatele. Ať je to jakkoliv, čísla hovoří jasně. Smartphonům s Androidem patří takřka tři čtvrtiny trhu.

Počínaje Androidem verze 1.5 Google pojmenovává svůj operační systém po sladkostech. Na první pohled to může být považováno za nepodstatnou záležitost, ale je zde jasný účel. Pojmenováním z říše sladkostí chce Google podpořit lepší zapamatování a rozlišitelnost jednotlivých verzí. Od prvního pojmenování podle cukrovinek se v tomto schematu pokračovalo v abecedním pořadí až dodnes.

Přirozeně se nabízí otázka, proč byly zvoleny zrovna sladkosti. Nabízela se spousta dalších možností, např. pojmenovávat jednotlivé verze podle světa zvířat. Google však má na tuto otázku jednoznačnou odpověď: chytré telefony, které běží na operačním systému Android, dělají uživatelům život sladší.

Verze Androidu již obdržely následující pojmenování:

  1. Android-Version 1.5: Cupcake
  2. Android-Version 1.6: Donut
  3. Android-Version 2.0/2.1: Éclair
  4. Android-Version 2.2: Froyo (frozen yogurt, mražený jogurt)
  5. Android-Version 2.3: Gingerbread
  6. Android-Version 3: Honeycomb
  7. Android-Version 4.0: Ice Cream Sandwich
  8. Android-Version 4.1/4.2/4.3: Jelly Bean
  9. Android-Version 4.4: Kitkat
  10. Android-Version 5: Lollipop
  11. Android-Version 6: Marshmallow
  12. Android-Version 7: Nougat
  13. Android-Version 8: Oreo
  14. Android-Version 9: Pie
  15. Android-Version 10: (ještě neoznačen)

Větší výběr aplikací, než se čekalo

Při srovnávání systémů iOS a Apple je potřeba zvážit také rozdíl výběru aplikací. Počet dostupných aplikací je v Obchodě Google Play o něco vyšší, ale Apple Store není z hlediska množství pozadu. Android nabízí ale možnost instalovat aplikace i vně Obchodu Google Play.

Jako první krok lze instalovat APK (Android Package), což je souborový formát pro distribuci a instalaci mobilních aplikací a middlewaru na operační systém Android. Lze tak učinit v prohlížeči, stáhnout si instalační balík a pak jej nainstalovat. Aplikace pak jednoduše najdete v jejich výběru a chovají se jako stažené z Obchodu Google Play. Jediným rozdílem je, že vývojáři mohou s pomocí APK programovat a nabízet aplikace, které nejsou zahrnuty v nabídce Google Play. Počet dostupných aplikací se tak rychle zvyšuje.

Dále existuje mnoho alternativních obchodů pro Android, např. Amazon Underground, který je nyní offline. Ty lze stáhnout jako soubory APK a instalovat. Díku tomu mají uživatelé na svém zařízení přístupné i další obchody s aplikacemi, což opět zvyšuje množství aplikací, které jsou pro telefon dostupné.

Buďte ale obezřetní. Instalujte pouze aplikace z obchodů, kterým můžete věřit. Pamatujte, že na internet může kdokoliv nahrávat co chce, a proto lze najít nepřeberné množství souborů APK, které obsahují trojské koně nebo jiné druhy škodlivého kódu. Můžete si tak snadno zaneřádit i svůj smartphone. I z toho důvodu je dobré si na smartphone instalovat antivirový program, kterých je v bezplatné verzi k dispozici celá řada.

Proč nejsou vývojářské režimy určeny jen vývojářům

Možnosti vývojářských přístupů jsou skrytá nastavení systému Android, která lze odemknout několika kroky. Umožňují vývojářům simulovat různé scénáře pro vlastní projekty na smartphonu a přizpůsobovat tak software pro zařízení s Androidem. Tato skrytá volba ale přináší i mnoho výhod pro běžné uživatele.

Prostřednictvím vývojářského režimu lze např. zrychlit systémové animace a zlepšit tak uživatelský dojem. Jde odemknout ADB (Android Debug Bridge), univerzální nástroj, který pracuje v režimu příkazové řádky a umožňující komunikaci s emulátorem nebo s dalším připojeným zařízením s Androidem.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud