Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Čtení na víkend: nevyhazujte staré desky, některé jsou dnes opravdu cenné

Josef Mika 03.01.2024
Zdroj: Lee Campbell/Unsplash

Asi tušíte, že vinylové desky mohou mít velkou cenu – a přesto skutečné vinylové poklady stále znovu a znovu končí v popelnici nebo se prodávají za drobné na bleších trzích. Podívejte se, které desky jsou obzvláště cenné, a jak to zjistit.

Navzdory převaze streamovacích služeb jsou vinyly pro milovníky hudby stále zajímavou volbou. Navíc jejich obliba aktuálně opět roste, už v roce 2021 překonaly v USA jednotkové prodeje vinylových desek prodeje CD (poprvé od roku 1987). A co je neméně důležité - mezi sběrateli je známá řada titulů na vinylech, které jsou velmi cenné.

Pravděpodobně nejdražší vinylovou deskou na světě je singl skupiny Wu-Tang Clan z roku 2015 s názvem "Once Upon A Time In Shaolin". Nikdy nebyl oficiálně vydán a byl vydražen za 2 miliony dolarů (44 milionu korun).

Jednou z nejdražších desek z komerčního vydání je "The Beatles" z roku 1968 s pořadovým číslem 0000001. Deska pochází ze soukromé sbírky Ringo Starra a byla vydražena za 790 000 dolarů (17,2 milionu korun).

Mohlo by vás zajímat

Dalším unikátem je vůbec první deska Elvise Presleyho "My Happiness/That's When Your Heartaches Begin" z roku 1953, za kterou kupec zaplatil v přepočtu neuvěřitelných 6,5 milionu korun. Majitel, Jack White, později desku znovu vydal, aby si ji mohli vychutnat i další hudební fanoušci.

Když jsou desky podepsány umělci, jejich hodnota často enormně vzroste. Deska "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" skupiny Beatles z roku 1967 dosáhla rekordní ceny 290 500 dolarů (6,25 milionu korun), protože ji podepsali všichni čtyři členové Beatles.

Jak poznáte, že máte doma vinylový poklad

Vinylové desky prodej
Sběratelé často platí za cenné desky vysoké částky – a pokud se jedná o správný vinyl, mohou jít ceny i do milionů.
Zdroj: Freepik

Nejen unikáty mohou při prodeji vynést hodně peněz. Vysoké ceny mohou dosáhnout i vzácné a zejména staré desky. Rozhodně se vyplatí projít doma skříň s deskami.

  • Staré gramofonové desky, první vydání, sběratelské kousky a vinyly s autogramy umělců jsou obzvláště žádané a obvykle se prodávají za dobré ceny. Pokud tedy takovou desku vlastníte, vyplatí se ověřit její hodnotu.
  • Důležitý je také stav desky. Čím zachovalejší deska a její obal jsou, tím více si můžete za dobrý kus říci. Existují však i desky, které vynesou slušné peníze i ve špatném stavu, pokud se jedná skutečně o raritu.

Mohlo by vás zajímat

  • Jen velmi málo desek dosahuje nejvyšších cen. Dobře zachovalá deska se správnou kvalitou zvuku však může mít hodnotu několika desítek tisíc korun. Velmi žádané jsou desky, které byly vylisovány v Japonsku. Je to proto, že na tyto desky se obvykle používal velmi kvalitní vinyl. Oblíbené jsou také výlisky z Německa a Anglie.
  • Pokud chcete vinylové desky prodat, měli byste je předem profesionálně vyčistit speciálním kartáčkem s karbonovými vlákny. Odolné nečistoty můžete opatrně odstranit směsí destilované vody a trochy prostředku na mytí nádobí. K tomu použijte měkký hadřík z mikrovlákna, který nepouští chlupy. A dejte pozor, abyste nenamočili štítek desky.
  • Desky lze prodávat v aukčních síních, na internetových platformách i v antikvariátech. Abyste získali přibližnou představu o hodnotě své desky, měli byste si předem vyhledat srovnatelné tituly. Tím zabráníte tomu, abyste svou desku prodali za nižší cenu, než jakou má, ale také omezíte vlastní přehnaná cenová očekávání. Ve vyhledávání adekvátní ceny vám může pomoci třeba platforma Popsike.com. Najdete tam například i desky Karla Gotta.

Zdroj: Popsike.com, Amazon, eBay


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud