Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Doposud to Microsoft ignoroval: palubní nástroj Windows se chová jako virus

Jiří Palyza 26.09.2023
Zdroj: master1305/Freepik

Někteří uživatelé Windows 11 si už několik měsíců stěžují na problém, kdy se Průzkumník souborů nečekaně tlačí do popředí a překrývá aktivně používaný program. Oprava pro tuto nepříjemnost stále neexistuje.

Kapitoly článku

Kdo se s tímto problémem už setkal, poznal, do jaké míry je to otravné. Ať už hrajete hru, sledujete video nebo pracujete s tabulkou v excelu, najednou se zničehonic zobrazí okno Průzkumníka.

Tento chybový projev hlásí řada uživatelů systému Windows 11. Přitom nejde o žádnou novinku, chyba se projevuje přinejmenším od začátku roku. Komunita podpory Microsoftu uživatelům doporučuje, aby preventivně zkontrolovali, zda se v jejich systému nenacházejí viry. Přesně tak se Windows 11 chová: Průzkumník se bezohledně tlačí do viditelné oblasti, jako nějaký malware.

Microsoft tento problém prozatím ignoruje

Průzkumník souborů ve Windows v tmavém režimu zobrazení
Někteří uživatelé hlásí, že Průzkumník souborů v jejich Windows občas překryje aktivní programy a nečekaně se zobrazí v popředí.
Zdroj: Windows 11 Insider Preview

Redmond oficiálně nepotvrdil, že se skutečně jedná o chybu. Uživatelé, které tento problém trápí už několik měsíců, alespoň našli způsob, jak toto chování potlačit v systému Windows 11 Pro.

Je potřeba otevřít dvě okna Průzkumníka a spustit aktualizaci zásad skupiny pomocí příkazu "gpupdate" v příkazovém řádku.

Mohlo by vás zajímat

V praxi se ale ukazuje, že se nejedná pouze o problém systému Windows 11 Pro, ale že se s ním setkávají i uživatelé Windows 11 Home.

V březnu se sice Microsoft o problému zmínil v souvislosti s Windows Insider Preview. Zatím to ale vypadá, že se žádná aktualizace nedostala do finální verze.

Okno Průzkumníka nechte zavřené

V krajním případě můžete také zkusit důsledně okna Průzkumníka souborů zavírat a nenechávat je otevřená na pozadí. Pak by se nečekaně nemělo na popředí nic objevit.

Samozřejmě je to jednodušší, pokud Průzkumníka nepotřebujete vůbec a používáte alternativní správce, jako například Files nebo FreeCommander XE.

Mohlo by vás zajímat

A pokud ještě pár dnů vydržíte, možná celou nepříjemnost vyřeší aktualizace Windows 11 na verzi 23H2. Ta by měla přinést i přepracovaný Průzkumník, takže je jistá naděje, že chybu už nebude obsahovat.

Zdroj: Microsoft Community


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud