Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dvakrát rychlejší, než předchůdce: nový standard Wi-Fi je ve fázi testování

Jiří Palyza 04.03.2022

První společnosti začínají testovat nový standard Wi-Fi 7. Oproti stávající verzi by měl umožnit dvojnásobnou rychlost stahování.

Rychlejší verze bezdrátové sítě Wi-Fi 7 zaklekla do startovních bloků a první společnosti už začínají testovat její možnosti. Standard IEEE 802.11be umožní datovou propustnost teoreticky až 46 Gb/s. Faktická rychlost stahování by se mohla dostat na 2,88 Gb/s, což jsme stále na dvojnásobku rychlosti Wi-Fi 6.

Zajímavé je také povinné zavedení frekvenčního pásma 6 GHz. Tato možnost se poprvé objevila v roce 2020 spolu se standardem Wi-Fi 6E. Šlo o první inovaci v této oblasti po více než 20 letech. V roce 1999 bylo zavedeno pásmo 5 GHz v rámci Wi-Fi 2 (802.11a).

Nový standard pro bezdrátové sítě: Wi-Fi 7 by mělo být spuštěno nejpozději v roce 2024

speedtest

Nový standard Wi-Fi 7 by měl poskytnout výrazně rychlejší stahování. | Zdroj: Frederik Lipfert/Unsplash

Organizace IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) pracuje na Wi-Fi 7 už tři roky. K dosažení vyšší rychlosti jsou potřeba vylepšené komponenty a posílení některých důležitých technických parametrů radiového signálu. Například šířka pásma kanálu se zvýšila ze 160 na 320 MHz.

Zatím není jasné, kdy přesně Wi-Fi 7 oslaví své uvedení na trh. Některé společnosti doufají, že to bude už v roce 2023, IEEE předpokládá březen 2024.

Zdroj: Golem


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud