Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

E-bike sharing pro Prahu

Josef Mika 24.05.2016

Pohyb po Praze řeší pomocí kola, případně elektrokola, jen 1 % cestujících. Díky e-bikům a pokročilému systému sdílení kol by se to mohlo brzo změnit.

Zatímco auta se v době dopravní špičky pohybují v centru Prahy průměrnou rychlostí 14 km/h, cyklista se zvládá pohodlně proplétat ulicemi tempem 21 km/h. A to nepočítáme dobu a strávenou hledáním parkovacího místa. Kolo je navíc symbolem zábavy a svobody. Počet měst, kde fungují systémy sdílení jízdních kol, se rok od roku zvyšuje, v současné době to je už 984 světových metropolí. Bikesharing systémy najdeme nejen v Londýně, Pařízi, Lisabonu nebo v Saudské Arábii, ale i v sousedním Polsku.

V České republice zatím neexistuje žádný veřejný projekt pro sdílení kol, což by se však mělo do dvou let změnit. Pražský dopravní podnik chce ještě letos vybrat provozovatele oficiálního městského systému sdílení kol se 120 stanicemi a zhruba tisícovkou kol.

Výběrového řízení se plánuje zúčastnit i česká společnost Homeport, která provozuje systémy na sdílení kol v 18 světových metropolích. K nim nyní také vyrobila a expeduje první sérii elektrokol určených pro anglické ulice, nejdříve pro město Oxford. Téměř všechna kola, jak klasická, tak nová s elektrickým pohonem, jsou vyrobena v České republice. Společnost Homeport se letos bude také v tendru Hlavního města Prahy ucházet o možnost zavést bikesharing pro Prahu. Zástupci společnosti tvrdí, že pro Prahu jsou vzhledem k částečně kopcovitému terénu vhodná právě elektrokola, která zpřístupní jízdu na kole i méně fyzicky zdatným jedincům.

„Pro bikesharing vyrábíme přímo v České republice zcela nová kola, která jsou vysoce bezpečná, upravená pro celoroční pobyt venku a nenáročná na údržbu. Naše nové speciálně vyvinuté elektrokolo je taktéž schopné vydržet náročné podmínky bikesharingového provozu,“ říká Charles Butler, majitel firmy Homeport.

Systém bikesharingu funguje na základě registrací do zabezpečeného systému. Každý uživatel musí mít svůj účet, ke kterému má zadanou platební kartu a osobní údaje, včetně uživatelského profilu. Elektrokola, která jsou vyrobena pro pobyt venku po celý rok, Elektrokolo obsahuje také modem a GPS, což dovoluje jejich přesný monitoring a lokalizaci. Kola je možné dokonce na dálku i vypnout. Jejich maximální rychlost je 25 km/h a poskytují dojezd až 55 km. Zajímavá je kompletní integrovaná světelná výbava. Kola mají programovatelný motor, díky kterému lze nastavit profil daného elektrokola v účtu zákazníka. Kromě počítače provozovatel nabízí také aplikace pro iOS, Android a Windows.

Homeport vyrábí v České republice kola, elektrokola, stanice i software pro bikesharing. Stanic nyní ve všech městech, kde jsou kola Homeportu dostupná, funguje téměř tisícovka. Většinu výrobků vyváží firma do zahraničí, v rámci ČR funguje zatím pouze jako laboratoř v pražském Karlíně, který nabízí zájemcům 8 stanic a přibližně 16 kol. Každým rokem se do něj registruje přibližně 1000 zákazníků a v sezóně se realizuje zhruba 20 výpůjček denně.

elektrokolo-pro-oxford-1-nahled

Odolné elektrokolo společnosti Homeport určené pro projekt bikesharingu v Oxfordu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud