Přejít k hlavnímu obsahu
Elektromobilita

Elektromobilní branže v krizi? Konkurent Tesly krátce po zastavení výroby vyhlašuje bankrot

Jiří Palyza 20.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Po problémech s prodejem a zpožděním výroby nyní výrobce elektromobilů Fisker žádá v rámci insolvenčního řízení o ochranu. Vedení firmy se nedaří splácet půjčky a firma se tak dívá do hlavně hrozícího bankrotu.

Americký výrobce elektromobilů, který platil za konkurenta Tesly, je v bezútěšné situaci. Po vleklých problémech s financováním a neúspěšných jednáních s investory společnost Fisker požádala o vyhlášení bankrotu.

Už koncem února vedení společnosti oznámilo, že bez dodatečného kapitálu jsou její aktivity velmi ohroženy. Navzdory intenzivnímu úsilí a slevovým akcím na už vyráběná vozidla se nepodařilo dosáhnout dohody s žádným velkým výrobcem automobilů.

Podáním insolvenčního návrhu se společnost Fisker chrání před svými věřiteli, aby mohla případně zahájit restrukturalizaci a pokusit se o ozdravení svých financí s potenciálním restartem.

Elektro SUV: uvedení na trh nebylo hladké a zákazníci prožívali zklamání

Elektrické SUV Fisker Ocean
Výrobce elektromobilů Fisker byl nucen vyhlásit insolvenci. Do svého modelu elektrického SUV "Ocean" vkládal velké naděje, prodeje ale od počátku provázely problémy.
Zdroj: Fiskerinc.com

Fisker vkládal velké naděje do svého modelu elektrického SUV "Ocean", který se ale nakonec kvůli problémům s dodavateli na trhu objevil se zpožděním. A pak přišla druhá rána: první zákazníci a odborní novináři kritizovali softwarové vady a technické nedostatky, které se na vozidlech vyskytovaly.

Přestože Fisker loni vyrobil téměř 10 200 kusů modelu "Ocean", dodána byla sotva polovina.

Výrobce, který spustil model přímého prodeje jak ve svých domovských USA, tak i v Evropě, musel uznat, že jeho projekt elektrického SUV z velké části selhal.

Mohlo by vás zajímat

Od ledna letošního roku se Fisker snaží překonat prodejní krizi pomocí dealerského modelu prodejů. Pro letošní rok si naplánoval dodávky ve výši 20 až 22 tisíc vozů, ale výrobu zastavil už v polovině března. Důvodem byla snaha o snížení výdajů.

Vzhledem k milionovým dluhům na půjčkách a hrozbě poplatků za prodlení a úroků z prodlení bude muset Fisker možná dát dohromady zbytek peněz, aby vůbec půjčku splatil. A to i přes to, že splácení (ať už v jakékoli výši) může vést k bankrotu.

Jaká bude budoucnost výrobce, to se ještě ukáže. Nyní čeká jeho vedení tvrdý boj o záchranu.

Zdroj: Electrek, Bloomberg


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme