Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Evropské volby 2024: volební průkaz si zařídíte zdarma online, jak na to?

Jakub Fišer 29.05.2024

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční již za necelé dva týdny, o víkendu 7.–8. června. Volit můžete ve volebních místnostech vašeho okrsku dle trvalého bydliště, kam stačí přijít s občanským průkazem či jiným dokladem totožnosti. Pokud se pohybujete mimo blízkost vašeho trvalého bydliště, můžete si jednoduše z pohodlí domova a zdarma zažádat o voličský průkaz, se kterým můžete volit kdekoliv po České republice. Jak na to?

Kapitoly článku

Voličský průkaz – jak ho získat?

Nutno upozornit, že o voličský průkaz si lze zažádat také osobně na obecním úřadě, anebo písemně přes formulář na pobočkách Czech Point. My se ale z pochopitelných důvodů zaměříme na elektronický způsob žádosti.

K vyplnění žádosti potřebujete pouze Portál občana a datovou schránku fyzické osoby, nezapomeňte ale, že online žádost lze vyplnit nejpozději 31. května. Pak už to nepůjde a budete muset na obecní úřad osobně.

Mohlo by vás zajímat

Jak podat žádost o voličský průkaz online v roce 2024?

  1. Zamiřte na stránky Portálu občana a přihlaste se – můžete tak učinit pomocí datové schránky fyzické osoby, bankovní identitou, anebo dalšími způsoby
  2. Hned nahoře by se vám měla objevit položka „Žádost o voličský průkaz“
  3. Možnost rozklikněte a vyberte jediné probíhající volby: Volby do Evropského parlamentu 7. a 8. 6. 2024
  4. V dalším kroku zkontrolujte své údaje a vyplňte krátký dotazník
  5. Nyní vyplňte, kam má být papírový voličský průkaz doručen – zdali na trvalou adresu, na jinou adresu, anebo zdali si jej vyzvednete
  6. V rámci rekapitulace znovu zkontrolujte údaje a tlačítkem „poslat datovou zprávu“ odešlete žádost

Obecní úřady, u kterých žádost podáváte, si dávají na doručení až 14 dní. Nicméně z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že dodání voličského průkazu trvá nižší jednotky dní, přestože to má na starosti Česká pošta.

Zdroj: gov.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud