Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Externí mechaniky pro zálohování a archivaci

redakce 30.04.2019

Společnost Verbatim, která letos slaví 50leté výročí od svého založení, nově přidala do svého programu i vypalovačky Blu-ray disků 

Verbatim může pomoci se zálohováním i archivací elegantními vypalovacími mechanikami, které se liší podle způsobu připojení k počítači. Nejnovější model Ultra HD 4K External Slimline Blu-ray Writer umožňuje ukládání videí ve 4K rozlišení díky schopnosti maximální až šestinásobné rychlosti zápisu a čtyřnásobné rychlosti čtení pro BD-R a BD-R DL, ale i běžně používaných dat, obrázků, projektů a podobně. Data lze z nich samozřejmě i zpětně přečíst, výrobce hovoří o délce životnosti záznamu na Blu-ray (BD) discích v řádu stovek let.

K propojení mechaniky s notebookem nebo ultrabookem je použito rozhraní USB 3.1 GEN 1 s USB-C konektorem. Tyto mechaniky mají velikost jen o málo větší, než jsou jimi používané disky k vypalování. Kromě disků BDXL s kapacitou 100 GB zvládnou i dvouvrstvé BD s kapacitou 50 GB i jednovrstvé BD s kapacitou 25 GB. Z důvodu zpětné kompatibility vypalovačky zvládnou vypálit i média DVD nebo CD, stejně tak je mohou i přečíst.

Výhodou zmíněné vypalovačky je, že nepotřebuje externí napájecí zdroj, ale vystačí si s napájením z USB portu, do kterého je připojena. Pro vypalování výrobce dodává vypalovací software Nero Burn and Archive, který si – kromě výše zmíněných BD disků – poradí i DVD Double Layer (DVD DL) o kapacitě 8,5 GB i DVD±R jednovrstvými o kapacitě 4,7 GB, i s CD s kapacitou 700 MB. Zálohy jsou plně kompatibilní s technologií MDISC a v balení této vypalovačky najdete i 25GB BD disk Verbatim, splňující požadavky této technologie. Verbatim dodává i další verzi externí slimline vypalovačky CD/DVD, která zvládne vypalovat DVD a CD. Tu užijete především tam, kde není třeba archivovat tak velké objemy dat a vystačíte s 9,5 GB z DVD-DL, 4,7 GB u DVD nebo 700 MB u CD.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud