Přejít k hlavnímu obsahu

Generace Y - 10 internetových hříchů

redakce 09.02.2012
info ikonka
Zdroj:

Generace lidí narozených v 80. letech považuje internet za nepostradatelnou součást svého života.

Často si ovšem neuvědomují, že život na síti pro ně představuje potenciálně velké nebezpečí – pokud nedodržují alespoň elementární pravidla ochrany svého soukromí.

Antropoložka Charlie Osborne ve svém blogu popisuje hlavní prohřešky příslušníků tzv. generace Y, které jim mohou při pohybu na internetu způsobit vážné problémy.

1. Na internetu nejsme anonymní

Mladí lidé si často neuvědomují, že veškerá jejich online aktivita zůstává zaznamenána. Nemusí přitom jít jen o běžné vyhledávání nebo nakupování na internetu. Uchovávány jsou například i všechny příspěvky na Facebooku, blogy nebo komentáře k cizím článkům. Odkrytí kompletní historie uživatele na internetu může způsobit velké nepříjemnosti a často slouží i jako podklad při vyšetřování nelegálních aktivit.

2. Tlachání na sociálních sítích může někdo vzít vážně

Aktuální případ britského páru turistů,  kteří nebyl nebyli kvůli nevinnému příspěvku na Twitteru vpuštěni do Spojených států, svědčí o tom, že vládní organizace stále více zajímá aktivita běžných uživatelů v sociálních sítích. Jen těžko lze přitom rozlišit, která slova jsou míněna vážně a co je pouhý vtip.

3. Podceňování hodnoty osobních dat

Osobní data jsou nejčastější cenou za bezplatné využívání služeb na internetu. Nejde přitom jen o jejich využití pro cílení reklamy, následky poskytnutí osobních informací mohou být daleko vážnější. Už proto stojí za to přečíst si podmínky užívání různých online služeb, které máme ve zvyku bez rozmyslu odsouhlasit.

4. Zatažení do zbytečných diskusí

Spory s internetovými potížisty jsou jen plýtváním času a energie, kterou lze využít podstatně lépe. Nemá smysl argumentovat proti někomu, jehož jediným cílem je vyvolat negativní reakce a trávit čas v nekonečných diskusích,

5. Pozůstatky osobních informací

Pro rychlejší surfování na internetu necháváme v prohlížeči uložená hesla nebo třeba historii navštívených stránek. Měli bychom si dobře rozmyslet, z jakého počítače se připojujeme k poště či Facebooku a komu naopak náš vlastní počítač půjčujeme.

6. Kopírování bez referencí

Kopírování cizího textu či jiného obsahu bez uvedení zdroje je nejen neslušné, ale také v rozporu autorskými právy – přestože je kopírování s pomocí internetu tak snadné.

7. Přehnaná důvěra v recenze

Je třeba se smířit s tím, že internet dává prostor nejen seriózním informacím, ale také účelovým sdělením, šířeným například výrobci různých produktů. Před nákupem vychvalovaného zboží se proto vždy vyplatí hledat informace z různých zdrojů.

8. Podcenění cílených útoků

I přes pokročilé bezpečnostní technologie jako je DNSSEC se uživatelé stále stávají obětmi podvodných stránek, snažících se získat citlivé osobní informace, například přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Ostražitost je rozhodně na místě.

9. Zálohování dat

Mladí lidé si často neuvědomují cenu svých dat a podceňují jejich zálohování. Vytvoření zálohy přitom zabere jen chvilku ve srovnání s časem vynaloženým na pokusy o záchranu nebo nové vytvoření důležitých dokumentů z havarovaných disků.

10. Používání jednoduchých a stále stejných hesel

Tento prohřešek se zdaleka netýká jen mladých uživatelů internetu. Jednoduše zjistitelná hesla, použitá navíc hned u několika různých internetových služeb, otevřou potenciálnímu útočníkovi dveře k získání identity nic netušícího uživatele. Vytvořit si dostatečně silné heslo je přitom velmi snadné.

Zdroj: Svět-hostingu.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme