Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Huawei znovu v problémech: z 5G infrastruktury jej chce vyřadit i Německo

Jakub Fišer 20.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Celá řada evropských zemí již vyřadila Huawei z budování 5G infrastruktury na jejich území. Aktuálně jsou tomuto zákazu blízko i sousední Němci, jak potvrdili hlavní představitelé spolkové vlády. Kromě Huawei by mělo německý hon na čínské firmy odnést také ZTE.

Kapitoly článku

Huawei má v Německu problém

Německé ministerstvo zahraničí a ministerstvo financí podpořilo návrh vnitra na odstranění čínských subjektů z klíčové infrastruktury týkající se mobilní sítě na celém území spolkové republiky. V pátek o tom informovala agentura Bloomberg.

Zákaz čínských technologií by se měl v první vlně týkat pouze zmíněných firem Huawei a ZTE a měl by začít platit od 1. ledna 2026. Tedy pakliže projde vládní návrh přes kancléře a prezidenta.

Německo oficiální cestou uvádí, že návrh zvažuje kvůli obavám o národní bezpečnost. Jako důvod zákazu čínských výrobců telekomunikačních souprav se obvykle uvádí článek 7 čínského zákona o národních zpravodajských službách.

Ten vyžaduje, aby občané a organizace spolupracovali s úřady. Všeobecně se vykládá tak, že je pravděpodobné, že každý Číňan, který má znalosti o síti zákazníka, bude nucen sdílet to, co o ní ví – což je bohatý zdroj informací pro zpravodajské služby.

Mohlo by vás zajímat

Zákaz v Evropě i ve světě

Z podobných důvodů již Huawei vykázalo z telekomunikací také Japonsko, Austrálie, Kanada i USA. V rámci Evropy se k zákazu rozhoupalo například Portugalsko, Švédsko nebo Velká Británie. Před čínskými technologiemi v telekomunikacích varovala také Evropská komise, ústy jednoho z klíčových eurokomisařů Thierryho Bretona.

Některé státní organizace v Německu se však proti potenciálnímu zákazu ohrazují. Státní železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) uvádí, že výměna technologií za ne-čínské by mohla jenom na železnicích stát 400 milionů eur (9,8 miliard korun).

Podobná situace panuje i u nás. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před používáním čínských technologií v telekomunikacích. Operátoři a Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) však namítá, že výměna technologií u operátorů by vyšla na 18 miliard korun. Poskytovatel infrastruktury Cetin přesto již začal vyměňovat antény Huawei za švédský Ericsson.

Zdroj: Bloomberg, Lupa


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud