Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

IBM představila nový kvantový čip: díky němu budou výkonné počítače působit zastarale

Jiří Palyza 22.11.2021

Kvantové počítače jsou považovány za technologii budoucnosti. Google, Microsoft a IBM bojují o prvenství. Nová čipová sada od IBM nyní představuje další standard.

IBM vyvinula nový typ kvantového procesoru "Eagle", který je výrazně výkonnější, než předchozí systémy. Podle prohlášení výrobce už jej údajně ani nelze napodobit tradičními superpočítači. IBM to oznámila v úterý minulý týden na každoročním Quantum Summitu. Očekává se, že kvantové počítače se budou za několik let produktivně využívat v nejrůznějších oblastech, například farmaceutickém průmyslu anebo prolamování šifrování, a jsou považovány za technologii budoucnosti.

Nový kvantový procesor je prvním na světě, který má více než 100 funkčních a propojených qubitů. Přesněji 127. Čím více qubitů systém má, tím složitější programy může spustit.

IBM Eagle navazuje na 65qubitový Hummingbird z loňska a 27qubitový Falcon z roku 2019. Zatímco na quibity lze pohlížet jako na ekvivalent jader např. v notebooku, kvantové obvody představují způsob, jak jsou tato jádra uspořádána.

IBM do kvantových technologií dlouhodobě investuje a ve spolupráci s mnoha partnery už nasadila svůj Quantum System One – první integrovaný kvantový výpočetní systém na světě. Používá jej například německý Fraunhofer institut nebo Tokijská univerzita v Japonsku.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud