Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Inovace pro Gmail: Google chce svou službu ještě více zabezpečit

Jiří Palyza 20.12.2022

Službu Google Mail považuje mnoho uživatelů za velmi pohodlnou se spoustou možností. Není se čemu divit. Google její možnosti neustále vylepšuje, navíc uživatelé mohou vyžít další cloudové aplikace. Poskytovatel chce nyní svou službu ještě více zabezpečit dalším šifrováním. Má to ale háček.

Kapitoly článku

Podle nejnovějších informací amerického technologického webu The Verge Google plánuje ještě vyšší zabezpečení pro své uživatele. Firma spustila beta verzi šifrování obsahu na straně klienta. Společnosti mohou v těchto dnech požádat o zpřístupnění funkce pro testování. Mohou si tak vyzkoušet v praxi, jak znemožnit přístup a čtení obsahu citlivých dat včetně příloh pro samotný Google. Přístupnost beta verze Google oznámil ve svém příspěvku na blogu. Správci Google Workspace o to mohou žádat do 20. ledna 2023.

Pokud je funkce pro uživatele Workspace aktivována a nastavena, ve webové verzi se objeví další možnosti. Kliknutím na symbol visacího zámku si uživatelé mohou aktivovat dodatečné šifrování zprávy. Je to ale s kompromisem. Musejí se obejít bez funkcí, jako jsou emotikony nebo signatury. Se šifrováním také není kompatibilní režim, označovaný jako Smart Compose. Google dále vysvětluje, že šifrování na straně klienta bude do mobilních aplikací pro Android a iOS přidáno v některé z příštích verzí.

Šifrování v Google Mail: služba je nyní ještě bezpečnější

gmailencrypt

Google oznámil možnost volitelného šifrování e-mailů pro službu Gmail, které je v současnosti k dispozici v beta verzi. Dočkají se i uživatelé mobilních verzí na obou hlavních platformách. | Zdroj: Solen Feyissa/Unsplash

Na šifrování služby Gmail už Google přeci jen nějakou dobu pracuje. Už v roce 2014 se objevily zprávy, že se pro elektronickou poštu připravuje šifrování end-to-end. Je ale třeba poznamenat, že šifrování na straně klienta není úplně totéž. Zatímco první z nich znamená šifrování mezi oběma koncovými body, tedy na zdrojovém i cílovém zařízení, implementace šifrování na straně klienta umožňuje správcům Google stále kontrolu nad klíči a umožňuje jim "sledovat šifrované soubory uživatelů". To se uvádí v dokumentu nápovědy Googlu, který vysvětluje rozdíl mezi oběma způsoby šifrování. Díky tomu může internetový gigant i nadále reagovat na žádosti amerických úřadů, které by případně chtěly do obsahu zpráv a posílaných dokumentů nahlížet.

Šifrování už mají i další služby rodiny Google, například cloudové úložiště Disk. Beta verze nové funkce je prozatím k dispozici pouze pro firemní zákazníky. Zatím není známo, zda bude zavedena i pro soukromé uživatele.

Zdroj: The Verge


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud