Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Internetoví šmejdi podvádějí všude možně: dejte si pozor i na inzeráty pronájmů

Josef Mika 06.03.2023

Internetoví šmejdi dnes hledají jakoukoliv možnost, jak uživatele obelhat a připravit o peníze. Podvody se nevyhýbají ani pronájmům bytů a domů. I zde si dejte velký pozor, abyste nenaletěli. Co radí poskytovatel jednoho z největších inzertních portálů, Seznam.cz?

Kapitoly článku

Příběh je prostý. Studentský pár z ČVUT se rozhodl, že si v Praze sežene podnájem. V dnešní době, kdy je výrazný převis poptávky a kdy nájem hledá i množství ukrajinských uprchlíků, to není lehký úkol. Procházejí online realitní portály a na Sreality.cz na ně vykoukne lákavá nabídka: zařízený byt 2+kk, 55 m2 na Vinohradech, s vlastním parkovacím stáním, s internetovou přípojkou a kabelovou TV. To vše za 10 800 Kč plus zálohy na veškeré služby a energie 1 700 Kč. Ano, už ta cena je podezřele (až nesmyslně) nízká, ale představte si, že opravdu naléhavě potřebujete bydlet.

V akci Karolína Veselá z Prahy Vinohrad – poprvé

Na svoji první reakci na inzerát dostal náš studentský pár následující odpověď.

karolina1

Obr: Screenshot z e-mailové komunikace

Po jejich kladné odezvě pak následoval další (všiměte si odlišné e-mailové adresy odesílatelky).

karolina2

Obr: Screenshot z e-mailové komunikace

A po dalším mailu obsahujícím jejich detailnější představení pak Karolína Veselá požádala o zaslání kopie občanských průkazů a objasnila úvodní transakci: zájemci by museli zaslat nejdříve 1040 euro (jako zálohu plus první měsíční nájem) a následně by se setkali s „makléřem od Airbnb“, který by je bytem provedl a podepsal s nimi smlouvu.

karolina3

Obr: Screenshot z e-mailové komunikace

A to je v podstatě konec příběhu. Po dalším mailu od našeho páru, kde požadovali jakýkoliv doklad o vlastnictví bytu (ideálně odkaz na list vlastnictví z katastru nemovitosti) se Karolína Veselá odmlčela a ještě ten samý den inzerát z Sreality.cz zmizel.

Karolína Veselá podruhé, tentokrát z Prahy 4 – Chodova

Studentský pár to nevzdal a hledal dál. A hned po třech dnech objevil další "skvělý" inzerát: byt 2+kk, 67 m2, v Praze 4 – Chodově, s cenou 12 100 Kč včetně všech poplatků. Po odeslání reakce na inzerát jim překvapivě přišla odpověď – od Karolíny Veselé.

karolina4

Obr: Screenshot z e-mailové komunikace

A historie se opakuje: ty samé požadavky, ten samý postup, jen pokaždé jiné e-mailové adresy. A také to samé rychlé odmlčení se a stažení inzerátu po vznesení požadavku na doložení vlastnictví bytu.

Podvodníci využívají situace

Online prostředí bohužel podobným podvodům nahrává. Na inzertních portálech neexistuje žádné prověřování nebo kontrola, každý si tam může dát cokoliv. Popsané dva konkrétní případy na serveru Sreality.cz určitě nebudou jediné a je pravděpodobné, že se budou objevovat další podvodné nabídky.

vinohrady

Takhle prý vypadá byt 2+kk na Vinohradech, k pronájmu za 12 500 Kč měsíčně. Foto: "pronajímatel - Karolína Veselá"

Internetoví šmejdi se zaměřili na pronájem (pražských) bytů díky momentálnímu zvýšenému zájmu o bydlení. Využívají i situace kolem ukrajinských uprchlíků, kteří často shánějí byt k pronájmu už dlouho, neumí dobře česky a nemají zkušenosti.

Z mailů Karolíny Veselé je vidět, že prošly automatickým překladem a že se tedy nejspíš jedná o zahraniční podvodníky. I tady ale nepoctivcům pomáhají online nástroje, které jsou zdarma a čím dál lepší.

Smutné internetové podvody: Na co si dát pozor

Supervýhodné a zároveň poctivé nabídky na inzertních portálech nehledejte. Nejsou tam. Internet má tu výhodu (nebo nevýhodu), že na něm každý velmi lehce porovná obdobné nabídky a jejich ceny a zákonitě svou vlastní nabídku přizpůsobí. Zázračné výhodné inzeráty jsou více než podezřelé a je lepší si ušetřit starosti a vyhnout se jim.

Zásadně neposílejte nikomu neznámému kopie svých dokladů. Mohou posloužit k nelegální činnosti, ke zprostředkování půjček atd. Navíc obsahují vaše osobní data, jako je bydliště, rodné číslo, jména dětí a podobně.

Prověřujte. V případě nemovitostí chtějte doklad o vlastnictví nebo číslo LV, pomocí kterého si lehce vše ověříte v online katastru nemovitostí.

Neplaťte nic dopředu, aniž byste si nebyli 100% jistí pravostí smluv. Ani odvolávání se na velké prověřené portály jako Airbnb nebo realitní agentury není zárukou. Pokud skutečně neplatíte přímo v aplikaci Airbnb nebo v kanceláři realitní agentury, nemáte žádnou záruku.

Mezitím se nám k uvedenému případu vyjádřil i provozovatel portálu Sreality.cz, společnost Seznam. Jak zní jeho doporučení a na co by si uživatelé měli dávat pozor, aby nenaletěli?

Seznam.cz: podvodné inzeráty poznáte podle textu nebo nemožnosti prohlídky bytu či nemovitosti

lista-sbazar-cz

Aktuální upozornění na podvody v inzerci mohou uživatelé najít přímo v prostřední inzertního portálu Sbazar.cz | Zdroj: Seznam.cz/Sbazar

Vyjádření k celému případu se nám podařilo získat i od zástupců společnosti Seznam.cz: "Několik posledních let se na Sreality.cz snažíme bojovat proti podvodným inzerátům, které se v podobě levných pronájmů v různých lokalitách bohužel objevují. Pokud si to situace na jakékoliv naší oborové služby žádá, tak uživatele varujeme před typickými projevy přímo na našich stránkách. Tipy, jak nenaletět, naleznou uživatelé i na našem blogu.

Měsíčně je sice podvodných inzerátů ani ne jedno procento, nicméně ve srovnání s loňským rokem registrujeme na serveru Sreality.cz těchto případů více. A to zejména v souvislosti s boomem zájmu o pronájmy, který je v poslední době patrný.

Na rozdíl od předcházejících období se nyní už jen minimálně setkáváme s napadením účtu realitních kanceláří. Pokud na Sreality.cz k podvodu dojde, tak zpravidla tím způsobem, že si podvodník sám zaplatí inzerci na Srealitách, na kterou uživatele láká. Inzerce vždy vykazuje obdobné znaky. Jakmile náš tým administrátorů na takový inzerát přijde, okamžitě ho z nabídky stahuje."

Na pozoru by se lidé měli mít, pokud je inzerát psaný lámanou češtinou (jak bylo zřejmé i na ukázce v našem příběhu), ale dnešní podvodníci jsou i v tomto už často sofistikovaní.

Dalšími příznaky podvodu může být, pokud prodejce či pronajímatel nechce umožnit fyzickou prohlídku bytu, vyhýbá se osobnímu kontaktu a požaduje platbu předem před uzavřením smlouvy či realizovanou prohlídkou. To vše jsou projevy nekalého chování, u kterých bychom měli zpozornět.

Zdroj: autorský text, Seznam.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud