Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

A je to tady! Lenovo skutečně představilo na MWC první průhledný displej notebooku

Pavel Trousil 27.02.2024
Zdroj: Chip redakce

Společnost Lenovo na veletrhu Mobile World Congress (MWC) v Barceloně poprvé představuje notebook s průhledným displejem. Má ještě své mouchy, ale koncept je to zajímavý. Lenovo se chce zlepšit i z hlediska udržitelnosti.

Kapitoly článku

To, co již několik let přitahuje pozornost na prezentacích televizorů, se nyní dostává i do notebooků: průhledné displeje. Poté, co společnost Panasonic před pěti lety představila průhledný OLED televizor, Lenovo nyní na MWC ukázalo první notebook s průhledným displejem z mikro-LED diod.

Chip měl možnost prohlédnout si prototyp přenosného počítače "ThinkBook Transparent Display Laptop Concept" přímo na místě. Jak společnost Lenovo neustále zdůrazňuje, tento model je prvním notebookem s průhledným displejem.

Průhledný displej a průhledná klávesnice s touchpadem – zatím jen prototyp

Displej 17,3palcového notebooku je po vypnutí zařízení zcela průhledný. Jde o zcela bezrámečkové provedení, kdy pouze ve spodní části je úzký černý rámeček, v místech, kde se víko připojuje ke klávesnici. Jinak je displej skutečně průhledný.
 

Lenovo
Zdroj: Chip redakce

Průhledná je také klávesnice s touchpadem. Lze ji používat jako klávesnici a s odpovídajícím perem i jako kreslicí plochu. Lenovo se zaměřuje na umělou inteligenci, což by mělo nabídnout možnosti vývoje nových funkcí a tvarů.

Prototyp s dětskými nemocemi

Při prvním prozkoumávání jsme však zjistili, že Lenovo musí ještě odstranit několik drobných problémů, než bude produkt připraven k sériové výrobě. I přes snahu o vyšší hustotu pixelů má displej rozlišení pouze 720p. Jas také nelze regulovat a bílý obsah obrazovky se zobrazuje velmi jasně.
 

Lenovo
Klávesnice touchpadu prototypu reaguje velmi pomalu a zatím není vhodná pro rychlé psaní.
Zdroj: Chip redakce

To je možná nutné proto, aby případné zdroje světla za displejem nepůsobily rušivě. Klávesnice s touchpadem je navíc velmi pomalá a není příliš vhodná pro psaní delších textů. Přesto se jedná o povedený prototyp, který jistě posune vývoj kupředu.

Mohlo by vás zajímat

Lenovo se zaměřuje na udržitelnost - vyměnitelné komponenty v řadě T

Malí výrobci, jako je Framework, jsou v čele a Lenovo je nyní prvním velkým výrobcem, který je následuje: notebooky by měly být snadněji opravitelné, pokud se porouchá nějaká součástka. Ve spolupráci s iFixIt byla identifikována a částečně odstraněna předchozí slabá místa zařízení. Společnost Lenovo se také v budoucnu zaměří na modulární konstrukci notebooků Thinkpad řady T.
 

Lenovo
Lenovo v rámci svého programu udržitelnosti vybavuje jednotlivé komponenty svých počítačů Thinkpad T14 Gen 5 QR kódy .
Zdroj: Chip redakce

Každý šroubek a každý modul notebooku "T14 Gen 5" je jasně označen a je opatřen QR kódem, který lze naskenovat a tak je uživatel přesměrován na webové stránky s náhradními díly. V rámci svého úsilí o udržitelnost plánuje společnost Lenovo tímto způsobem rozvíjet i další řady notebooků a kategorie produktů.

Zdroj: redakce, Lenovo


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud