Přejít k hlavnímu obsahu

Kde a jak uchovávají svá data velké firmy?

redakce 28.06.2018
info ikonka
Zdroj:

Čím dál více společností, zejména pak velkých, svěřuje svá data do rukou korporátních datacenter. Co musí opravdu bezpečné datacentrum splňovat a jaké konkrétní možnosti uložení dat se firmám nabízí?

Výhody datacenter

Než aby firmy vynaložily nemalé náklady na zajištění svého vlastního datacentra, zaopatřily si nejmodernější technologie a vedly svůj tým profesionálních IT techniků, a to vše za cenu nejistoty co se maximální bezpečnosti a případného zálohování dat týče, raději využívají služeb datových center. Firmy upřednostňují pronájem jen potřebného množství výpočetních kapacit, které si v budoucnu mohou kdykoliv okamžitě navýšit. Ušetří čas i náklady, přičemž svá data mají ve správně zvoleném datacentru plně pod kontrolou a v bezpečí.

Firmy nejčastěji v datových centrech poptávají:

  • Ukládání dat
  • Zálohování dat
  • Zajištění provozu produkčních systémů (slouží k posílení ochrany proti ztrátě dat, ale i jako záloha při výpadku vlastních IT zdrojů)
  • Hybridní model uložení dat (firma částečně využívá své vlastní zdroje uložení dat a částečně služby datového centra)

Bezpečnost dat na prvním místě

Při výběru datacentra firmy řeší hlavně otázku bezpečnosti. Tu lze částečně posoudit již z certifikací příslušného datacentra, ale důležité je zaměřit se také na jeho infrastrukturu a zdali splňuje předpisy na ochranu fyzického prostoru. Datacentrum musí mít odpovídající systém chlazení a požární ochrany a rovněž kamerový systém, aby se stihlo včas zabránit jakémukoli neoprávněnému vniknutí či dalším komplikacím.

Certifikace

Základní certifikací pro kterékoliv datacentrum jsou normy ISO 9001 a ISO 27001, které deklarují splnění požadavků pro systémy managmentu kvality a bezpečnosti dat daného provozovatele. Jejich přítomnost svědčí o pravidelných revizích a kontrolách dění ve firmě a následném vylepšováním či odstraňování případných nedostatků.

Cloud computing

Další možností řešení uložení dat, je tzv. cloud computing, jehož popularita nyní poměrně stoupá. Cloudová úložiště umožňují uložení, rozšíření a zpracování velkého množství dat v rámci dané sítě. K manipulaci s daty v tomto případě slouží pouze internetové servery, čímž se výrazně eliminují náklady na fyzické prostory a technologie. Zákazníci mají navíc neomezený přístup k datům odkudkoliv a kdykoliv. Do cloudových úložišť obecně spadají třeba poštovní klienti či kancelářské aplikace a nejznámější cloudová úložiště pak zprostředkovávají kupříkladu společnosti jako Microsoft, Apple či Google.

Rizika cloudových úložišť

Využití těchto cloudových úložišť má ovšem i své stinné stránky. Firmy možná mají svá data plně pod kontrolou, stejně tak je ale pod kontrolou mají i vlastníci cloudových úložišť. Datům pak hrozí riziko znehodnocení či neoprávněného nakládání s nimi.

Firmy či podnikatelé těmto rizikům předchází tak, že využívají soukromé cloudové řešení od zavedeného poskytovatele ICT služeb s vlastním datacentrem. Pokud sami nechcete procházet všechny nabídky, doporučil bych Vám cloudové systémy datacentra Casablanca, disponují špičkovými platformami HPE Cloudsystem a VMware, které se postarají o bezpečí dat a přizpůsobí se vašim individuálním potřebám.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme