Nintendo vytáhlo těžký kalibr
V tichosti a bez větší pozornosti médií provedlo Nintendo v květnu 2025 aktualizaci své uživatelské smlouvy (EULA). Nenápadná emailová notifikace s předmětem „Updates to Nintendo Account User Agreement and Nintendo Privacy Policy“ by se mohla snadno ztratit mezi spamem, ale ukrývala zásadní změnu, která může mít dalekosáhlé důsledky pro majitele konzolí Switch.
Nové znění smlouvy obsahuje více než stovku úprav, z nichž nejzávažnější je jednoznačně pasáž týkající se neoprávněného používání zařízení. Nintendo si nově vyhrazuje právo „učinit služby Nintendo Account a/nebo příslušné zařízení Nintendo trvale nepoužitelným, zcela nebo zčásti“ v případě porušení podmínek.
Jinými slovy – společnost nyní tvrdí, že může na dálku „zablokovat“ vaši konzoli, pokud budete usvědčeni z porušování pravidel. Tato změna se týká jak současné konzole Switch, tak i nástupce Switch 2.
Za co vám hrozí zablokování konzole?
Nová uživatelská smlouva detailně specifikuje činnosti, které Nintendo považuje za porušení podmínek. Patří mezi ně:
- Hraní pirátských kopií her
- Jakékoliv modifikace konzole nebo softwaru
- Reverzní inženýrství systému
- Obcházení bezpečnostních funkcí
- Dekompilace her či systémového softwaru
- Používání neautorizovaného hardwaru (jako jsou například flash karty)
„Bez omezení souhlasíte s tím, že nesmíte (a) publikovat, kopírovat, upravovat, provádět reverzní inženýrství, pronajímat, půjčovat, dekompilovat, rozebírat, distribuovat, nabízet k prodeji ani vytvářet odvozená díla z jakékoli části služeb Nintendo Account, uvádí nová smlouva. [...] Dále pak nesmíte obcházet, upravovat, dešifrovat, porážet, manipulovat nebo jinak obcházet funkce nebo ochrany služeb Nintendo Account, a to i prostřednictvím hardwaru nebo softwaru, které by způsobily, že služby Nintendo Account fungují jinak než v souladu s dokumentací a zamýšleným použitím.“
Tvrdší postoj k pirátství a emulaci
Nintendo dlouhodobě patří k nejagresivnějším bojovníkům proti pirátství a nelegální emulaci. Nová uživatelská smlouva pouze potvrzuje tento trend. Společnost už dříve uplatňovala zákaz přístupu k online službám pro hacknuté konzole, ale možnost permanentně zablokovat hardware i pro offline použití je bezprecedentní krok.
Podle nové smlouvy může Nintendo zasáhnout nejen v případě, že k porušení pravidel již došlo, ale také preventivně, pokud má „rozumný důvod se domnívat, že k takovému porušení dojde, nebo pokud to jinak stanoví jako přiměřeně nezbytné z právních, technických nebo obchodních důvodů“.
Zvláštní je i fakt, že k zablokování konzole může dojít „bez předchozího upozornění“. To znamená, že uživatelé se o problému mohou dozvědět až ve chvíli, kdy jejich zařízení přestane fungovat.
V dubnu byl v Japonsku odsouzen k dvouletému vězení hacker, který prodával modifikované konzole Switch. Případ vytvořil nový precedent a ukazuje, že Nintendo je připraveno bojovat s porušováním svých autorských práv všemi dostupnými prostředky.
Co to znamená pro běžné uživatele?
Pro naprostou většinu majitelů konzolí Switch, kteří používají své zařízení k běžnému hraní legálně zakoupených her, se v praxi nic nemění. Problém nastává u těch, kteří svá zařízení modifikují – ať už za účelem hraní pirátských kopií her, nebo z jiných důvodů, jako je instalace neoficiálních aplikací či úprava vzhledu systému.
Zatím není jasné, jaké technické prostředky Nintendo využije k vynucení nového trestu pro hackery, ani zda uživatelé budou moci obnovit funkčnost dálkově zablokovaných konzolí. Nintendo je ve své pokračující válce proti hackerům a pirátům připraveno hrát tvrdě. Nová uživatelská smlouva je účinná od 7. května 2025 a vztahuje se na všechny uživatele služeb Nintendo Account.
Zdroj: Nintendo, EULA, Games Industry, Gamefile, Ars technica