Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec poškozených displejů u smartphonů: nová technologie by měla zabránit problémům

Jiří Palyza 13.10.2021

Firma Schott plánuje uvést do výroby sklo pro mobilní telefon, které slibuje nezničitelnost. Ochranné sklo Xensation má ochránit displej před poškrábáním, prasknutím anebo rozbitím při pádu z výšky.

Je to budoucnost? Žádné škrábance na displeji telefonu a vše zůstane neporušené, i když spadne na zem? Takové vlastnosti nyní slibuje sklo Xensation alfa od firmy Shott. Nerozbitné displeje by se konečně mohly stát realitou.

Rozbitý displej telefonu je vždy mrazivým překvapením poté, co jej zvedáme po pádu ze země. Pokud nemá nalepený ochranný kryt, můžeme se s displejem zpravidla rozloučit. To bývá skoro jisté. Pokud je prasklá jen krycí vrstva, dá se se zařízením ještě pracovat. Horší je to v případech, kdy jde poškození hlouběji a způsobí chyby dotykového ovládání nebo zobrazení.

Mnoho uživatelů chrání své displeje nalepovací fólií nebo další tvrzenou vrstvou. U speciálního skla Xensation alfa by to v budoucnu nemuselo být nutné. Ochranné sklo by mohlo být použito na panel displeje, ale také na zadní stranu krytu smartphonu. Díky boru, který patří do skupiny polokovů a který se také při výrobě speciálního skla používá, by mělo být sklo displeje obzvlášť odolné proti poškrábání. Pomáhá tomu i metoda chemického tvrzení.

Zamezí škrábancům a je nerozbitné také z větších výšek

shottxensation

Krycí sklo Xensation alfa je vyrobeno z Lithium-silikátového skla s nepoškrabatelnou vrstvou z borosilikátu. Jeho použitím by měl být konec s roztříštěným sklem následkem pádu. | Zdroj: vijendra kushwah/Pixabay

Použitím boru se údajně snižuje náchylnost k poškrábání a společnost Schott dokonce zaručuje odolnost proti pádům z velkých výšek, a to i při nárazu na drsný povrch nebo povrch s ostrými hranami. Schott ale už neuvádí maximální výšku, ze které může k tomuto pádu dojít.

Nová technologie Schott Xensation alfa bude nejprve použita v připravovaných modelech chytrých telefonů značky Vivo. O tom, zda to bude už v roce 2022, ale společnost Schott zatím neinformovala.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud