Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Konečně WhatsApp bez telefonního čísla? Převratná novinka oblíbeného komunikátoru je na spadnutí

Jiří Palyza 13.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

V komunikátoru WhatsApp se připravuje jedna důležitá změna. Uživatelé budou brzy moci používat oblíbený komunikátor bez telefonního čísla. Z hlediska bezpečnosti jde o funkci, po které experti z branže už dlouho volali.

Identifikace uživatelským jménem bez povinnosti sdílení telefonního čísla se objevila v beta verzi aktualizace aplikace komunikátoru pro systém iOS. Tímto vylepšením WhatsApp přináší zásadní změnu, která se promítá především do oblasti ochrany soukromí a osobních údajů. Komunikátor by tím nabídl bezpečnější způsob komunikace s ostatními a zachování větší míry osobního prostoru. Je to věc, po které bezpečnostní komunita volala už dlouho.

Přestože je tato funkce stále ve fázi vývoje, WhatsApp pracuje na vylepšení podpory uživatelských jmen ve zdokonaleném procesu ověřování.

Podle zveřejněných screenshotů funkce, kterou objevil server WABetaInfo v testovací sestavě aplikace WhatsApp Business Beta pro iOS, si uživatelé budou moci zvolit pro komunikační prostředí své preferované jméno. Poté WhatsApp spustí proces ověřování, který otestuje, zda je zvolené uživatelské jméno jedinečné a splňuje nastavená kritéria: například využití alfanumerických znaků.

Po úspěšném ověření uživatelé mohou zvolené jméno používat jako pohodlný identifikátor v rámci komunikační platformy WhatsApp.

WhatsApp: používání bez telefonního čísla má více výhod

Funkce ve WhatApp pro zadání uživatelského jména
Nová funkce je momentálně stále ve fázi vývoje. Pokud se ji podaří vývojářům dokončit a uvolnit pro všechny uživatele, bude to významný krok směrem k vyšší bezpečnosti a ochraně soukromí v ekosystému komunikátoru.
Zdroj: WABetaInfo

Provázanost s telefonním číslem, jeho viditelnost pro ostatní a nutnost ověření uživatele jeho prostřednictvím jsou vlastnosti komunikátoru, které bezpečnostní komunita dlouhodobě kritizuje. Nejnovější aktualizace by v tomto ohledu znamenala významný krok z hlediska ochrany soukromí a uživatelské přívětivosti. Také by se tím zjednodušil proces kontaktování ostatních uživatelů.

Funkce ověřování pomocí uživatelských jmen je v těchto dnech ve vývoji a pevně věříme, že se objeví v některé z budoucích aktualizací aplikace. Jakmile se tak stane, jistě to neponecháme bez povšimnutí.

Zdroj: WABetaInfo

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud