Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Krátkým výletem do minulosti zažijete pravé retro: jaké to kdysi bylo s Windows 95

Jiří Palyza 29.07.2022

Před sedmadvaceti lety se objevil systém Windows 95 a přinesl s sebou novinky jako například nabídku Start nebo Ovládací panel. Pokud byste se chtěli do této doby vrátit a zkusit si, jaké to tenkrát bylo, jde to pomocí jednoduchého programu.

24. srpen 1995: to už bylo opravdu dávno. Ale i po tolika letech si lze Windows 95 vyzkoušet. Už po nějakou dobu jednoduše prostřednictvím programu zcela bezpečně bez zásahu do stávajícího systému.

Vývojář Slacku, Felix Rieseberg, převedl Windows 95 do podoby spustitelného programu pomocí frameworku Electron, takže jej lze spustit na Windows, macOS i Linuxu.

Vše, co uživatelé budou potřebovat, je stáhnout si soubor Windows 95 EXE o přibližné velikosti 280 MB a retro zábava může začít.

V současné době je k dispozici verze 3.0.0, která získala některá vylepšení. Byly opraveny chyby a aktualizovány softwarové komponenty.

Mnohem atraktivnější je i nové uživatelské rozhraní. I když označení "nové" asi není úplně na místě, protože hlavní nabídka je v designu Windows 95. Hned od začátku se tak přesunete v čase o 27 let zpět. Software nyní nabízí také tmavý režim, který využívá nastavení systému Windows. Panel nabídek se tak zobrazuje v příjemných tmavých tónech.

Proklikání starých Windows

windows951

Retro Windows: Windows 95 lze nainstalovat jako program a spustit v aktuální verzi Windows 10. | Zdroj: Windows95.exe

Windows 95 už samozřejmě nelze používat ve zcela normálním provozu jako samostatný operační systém. Jde spíš o zažití pocitu z jejich doby, aniž byste museli instalovat rozsáhlý virtuální systém. K tomu připravený program poslouží dobře.

Jednoduše klikněte na "Start Windows 95" a cesta zpět časem může začít. Program si převezme kurzor a můžete se pohybovat v jeho prostředí. Zpět se vrátíte stiskem klávesy [Esc]. Pokud se chcete znovu ponořit do prostředí Windows 95, stačí znovu stisknout [Esc].

Většina zahrnutého softwaru funguje, ale ne všechno. Například Internet Explorer. Dá se ale vyzkoušet Microsoft FrontPage, Netscape 2.0 a některé z kultovních her, například Doom, Wolfenstein3D nebo Grand Prix Circuit. Občas Windows 95 neběží úplně hladce anebo se nespustí. V takových případech zpravidla pomůže kliknout na "Reset Machine & Delete State", což by mělo problém vyřešit.

Windows 95 v prohlížeči

windows952

Ještě jednodušší: Windows 95 lze také proklikat v prohlížeči. | Zdroj: Windows95.exe

Existuje ještě další možnost, jak si jednoduše vyzkoušet Windows 95, a to bez stahování. Windows 95 si můžete také spustit přímo v prohlížeči přes speciální web VirtualDesktop.org. To je ještě pohodlnější metoda, protože nemusíte nic stahovat a instalovat, stačí navštívit webové stránky a vybrat si ze zobrazené nabídky. Po několika minutách už byste se mohli pohybovat v systémech Windows, Linux nebo macOS.

Klikací zábava na pár minut

Windows 95 v podobě spustitelného programu by měly uživatele především pobavit. Kdo si chce připomenout operační systém z doby před 27 lety si může proklikat prostředí Windows z té doby. Projekt mimo jiné také ukazuje, jak je snadné vyzkoušet různé systémy napříč platformami. V každém případě je projekt zajímavou možností připomenutí starých časů a zábavy na pár minut klikání.

Zdroj: GitHubVirtualDesktop.org


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud