Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kupovat použité telefony není ostuda: musíte se ale držet těchto pravidel

Jakub Fišer 27.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Použité, repasované, či jiným způsobem zpracované telefony „z druhé ruky“ zažívají v současnosti extrémní boom. Není se čemu divit – jsou většinou o mnoho levnější a když najdete v obchodě nebo na inzerát skutečně dobře vypadající kousek, můžete mít radost z toho, že jste ušetřili několik tisíc korun. Jak ale nakupovat použité telefony, abyste opravdu ušetřili?

Kapitoly článku

Záruka? Samozřejmě

V běžném obchodě, při koupi nového zboží, dostanete záruku 24 měsíců, kterou stanoví sám výrobce. Jenomže u použitého zboží zákon umožňuje prodejci sjednat třeba i kratší záruku. Má to ale háček, ta nesmí být kratší než 12 měsíců.

Určitě je také třeba myslet na to, zdali vám prodejce nabízí možnost vracení do 14–30 dní, tedy tzv. odstoupení od kupní smlouvy. Povinnost u použitého zboží na toto neplatí, prodejce pouze musí zákazníka striktně informovat o tom, že mu prodává použité zboží.

Mohlo by vás zajímat

Pravidlo 80-30-3

U nákupu použitého telefonu je také docela zásadní myslet na to, v jaké kondici je vnitřní výbava, zejména pak baterie. Rutinní nákupčí telefonu z druhé ruky pojmenovali tzv. pravidlo 80-30-3. Co to znamená?

  • 80 % baterie – Prodávaný telefon by měl mít určitě alespoň 80% kondici baterie, žádné zařízení s nižší kondicí prakticky ani nemá smysl kupovat, může se vám totiž stát, že vám telefon v chodu pak nevydrží ani jeden rok.
  • 30% úspora peněz – Zamyslete se nad cenou. Pokud kupujete použitý telefon, měl by být alespoň o 30 % levnější než jeho nová verze. Vždy myslete také na stav, v jakém se zařízení nachází, ve vztahu k ceně.
  • 3 roky – Použitý telefon by neměl být starší než 3 roky. Proč? Je to zejména kvůli celkovému stavu telefonu a pak také frekvenci softwarových updatů, ať už u Androidu, tak u iOS.

Zdroj: Chip.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud