Přejít k hlavnímu obsahu

Lepší 5G se správným telefonem

Michal Bareš 11.11.2022

Řada nových telefonů používá nejnovější generaci mobilní komunikace. Podíváme se, o kolik jsou lepší než starší modely.

Chip 12/2022: Od zahájení prvního zkušebního provozu 5G sítí se svět změnil k nepoznání. Americkým prezidentem byl Donald Trump, slovo Corona označovalo druh piva a nikoho by nenapadlo, že se za pár let budeme opět bát nukleárních zbraní. Dnes svět vypadá úplně jinak, ale plnohodnotný provoz 5G sítí je stále v nedohlednu. Do značné míry to souvisí s technickou složitostí rádiových standardů. S náročnou situací 5G sítí se musejí jako první vypořádat chytré telefony.

Jejich schopnosti v oblasti 5G jsme zkoumali již před dvěma lety, ale tehdy jsme z nich nebyli úplně nadšeni. Při provozu v rámoci 5G sítí se jejich výdrž na baterii zkracovala ve srovnání s LTE až o 50 % a většina telefonů mohla 5G data přijímat pouze za určitých podmínek. Pokud tyto podmínky nebyly splněny, telefony musely pracovat pod LTE, protože se nedokázaly do 5G sítě přihlásit.

Na příkladu 15 současných chytrých telefonů jsme zkoumali, jak dobré jsou 5G schopnosti aktuálních  modelů ve srovnání s jejich předchůdci. Na rozdíl od testu v roce 2020 je dnes na trhu nepřeberné množství 5G telefonů, protože tato bezdrátová technologie dorazila i do levných zařízení s cenou okolo 5 000 Kč. Při výběru zařízení jsme se zaměřili na nejdůležitější výrobce a tam, kde to bylo možné, jsme zkontrolovali schopnosti 5G u jednoho z jejich modelů střední a nejvyšší třídy.

Obsah: Všechna témata Chipu 12/2022

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud