Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Lepší než Průzkumník souborů: bezplatné nástroje ukazují Microsoftu, jak na to

Jiří Palyza 20.04.2022

Průzkumník souborů ve Windows je už léta nedokončeným staveništěm, proti kterému i rekonstrukce D1 proběhla bleskově rychle. Jeho pomocí lze všechny základní funkce samozřejmě provádět zcela bez problémů, ale rychlost a přehlednost jsou stále ještě velmi diskutabilní.

Microsoft pracuje na Průzkumníku souborů už několik let. Proti tomu nelze nic namítat, ale nástroj rozhodně ještě nepatří k těm ukázkovým. Základní funkce, ke kterým patří například kopírování nebo přesouvání složek a souborů, lze samozřejmě zvládnout, ale zejména zkušení uživatelé mohou několik funkcí postrádat.

Místo otevírání několika oken Průzkumníka by se hodil vícenáhledový režim, chybí karty pro organizaci podsložek a ke zrychlení práce by určitě pomohlo přidat rozšířené funkce náhledu. Dobrou zprávou je, že k Průzkumníku souborů existují úspěšné alternativy, jsou zdarma a v případě potřeby je lze používat i jako přenosné programy, které nevyžadují instalaci.

Máme pro vás tipy na tři nejoblíbenější alternativy, kde každá z nich má své silné stránky. Mohou odstranit největší nedostatky Průzkumníka souborů a vše dělat lépe.

1. FreeCommander XE

freecommanderxe

Dokáže mnoho, pracuje rychle a je k dispozici bezplatně. | Zdroj: FreeCommander XE

Nástroj nabízí vzhled dvou oken pro snadné kopírování a přesouvání souborů, které se mohou uspořádat svisle nebo vodorovně. Také má vestavěné karty pro lepší přehled. Ovládá se buď pomocí klávesových zkratek, jako například [F6] pro rychlý přesun objektů, nebo klasicky pomocí panelu nabídek, který se nachází nejen v horní části okna, ale také uprostřed mezi otevřenými složkami.

K dalším silným stránkám programu patří integrovaný prohlížeč souborů. Můžete se tak rychle podívat na obsah souborů, aniž byste museli otevírat příslušnou aplikaci. Kromě toho lze FreeCommander rozšířit pomocí zásuvných modulů, pomocí kterých lze například přímo otevírat archivy RAR. Pokud chcete udržovat různé složky na stejné úrovni, můžete to udělat pomocí integrovaného synchronizačního nástroje. FreeCommander XE také odstraňuje soubory a složky, aniž by zanechal nějaké stopy.

freecommander-logo

FreeCommander XE 2022 #861

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Úspěšná alternativa Průzkumníka souborů ve Windows.

freecommander.com/en/downloads/

 

2. Q-Dir

q-dir

Souborový manažer Q-Dir zvládne zobrazit čtyři okna v jednom náhledu. | Zdroj: Q-Dir

V Průzkumníku souborů Windows je zdlouhavé především kopírování a přesouvání pomocí myši. Pro snazší orientaci to vyžaduje otevření několika oken. Q-Dir je skvělou alternativou, která dokonce otevírá zobrazení ve čtyřech oknech. V každém z oken lze vytvořit další karty, pomocí kterých získáte lepší přehled, když se musíte orientovat ve více složkách.

Velmi praktické je, že freeware má zabudované některé zajímavé zástupce, například spouštěč programů pro rychlý přístup do registru nebo spuštění správce úloh. Q-Dir sice nenabízí tolik funkcí, jako ostatní alternativy Průzkumníka, ale to může být i výhoda, protože se v něm rychleji zorientujete. Nástroj není nutné instalovat, k dispozici je také jeho přenosná verze.

q-dir-logo

Q-Dir 10.67

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná náhrada Průzkumníka souborů ve Windows. Přehledně zobrazuje až čtyři okna se složkami v jednom okně.

www.softwareok.com/?Download=Q-Dir

 

3. Double Commander

doublecommander

Alternativa s otevřeným zdrojovým kódem, Double Commander, nabízí mnoho funkcí a přitom si stále zachovává přehlednost. | Zdroj: Double Commander

Double Commander, který je z kategorie nástrojů s otevřeným zdrojovým kódem, je k dispozici ve 32 i 64bitové verzi. Také nabízí náhled dvou oken, dbá ale na přehlednost. Pro uživatele, kteří by chtěli mít více složek s možností rychlého přístupu, jsou také k dispozici karty. Velmi dobře je provedena integrace podpory komprimovaných souborů, a to bez ohledu na to, zda jde o formát ZIP nebo RAR. Poklepáním se jednoduše lze podívat dovnitř a archiv klávesovou zkratkou rozbalit.

Pohodlné funkce často usnadňují každodenní používání, například pokud rychle chcete vypočítat kontrolní součet stahovaného souboru, synchronizovat složky nebo přejmenovat několik souborů najednou. Pokud byste potřebovali ještě více funkcí, můžete Double Commander pomocí zásuvných modulů rozšířit. Podporuje pluginy z programu Total Commander.

doublecommander-logo

Double Commander 1.0.5

CHIP hodnotí Dobrý

Malý a přehledný správce souborů, který nabízí mnoho chybějících funkcí Průzkumníka souborů z Windows.

sourceforge.net/p/doublecmd/wiki/Download/

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud