Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Markéta Pekarová Adamová rozohnila fanoušky Huawei: to nemáte na iPhone?

Jakub Fišer 23.03.2023

Internetem se šíří video, na kterém se předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová podivuje nad tím, že někteří novináři používají jako diktafon smartphone společnosti Huawei. Video bylo údajně zachyceno na některém z uplynulých briefingů. 

Kapitoly článku

Předsedkyně vládní strany TOP 09 a také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky občas nedohlédne za své výroky. Kritiku schytala za radu vyrazit proti zimě se dvěma svetry. A nyní proti sobě dost možná poštvala fanoušky čínské společnosti Huawei.

Pekarová Adamová a Huawei

Na Twitteru i na Facebooku se totiž objevilo video, ve kterém šéfka sněmovny před či po tiskové konferenci udiveně komentuje telefon položený na řečnickém pultu. Nutno poznamenat, že tam jsou většinou položené pouze mikrofony jednotlivých redakcí – někteří novináři však používají pro záznam konference záznamník v telefonu.

„Někdo to nahrává ten hlas? Huawei jo? To fakt? To nevím, jestli je dobrý teda. Nemáte na iPhone?“ Záznam je bohužel ve velmi nízké kvalitě a navíc je na začátku i na konci ostře střižen. Nicméně je z něj jasně patrné, co Pekarová Adamová říká a že u toho drží v ruce telefon, nejspíš některého z novinářů.

Názoroví příznivci opozičních stran okamžitě začali Pekarovou Adamovou kritizovat za to, že v době krize používá neomalené obraty jako „nemáte na to“ a podobně.

Huawei je čínská společnost, která zaznamenala mnohé kontroverze kvůli svému napojení na čínské komunisty. Pro mnoho západních států Huawei údajně představuje bezpečnostní riziko, proto jej v květnu 2018 vláda USA umístila na černou listinu nežádoucích firem.

Před Huawei varoval již v prosinci 2018 český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. NÚKIB tehdy napsal: „Použití technických nebo programových prostředků následujících společností, včetně jejich dceřiných společností, představuje hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti: Huawei Technologies a ZTE a Corporation.“

Zdroj: @iFender3 / Twitter, NÚKIB


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud