Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft Defender se bude na uživatelská PC instalovat automaticky: co tím Redmond sleduje?

Jiří Palyza 27.02.2023

Přestože počítače se systémem Windows už mají antivirové řešení vestavěné v podobě služby Zabezpečení Windows, pro předplatitele služby Microsoft 365 poskytovatel také nabízí samostatnou aplikaci Microsoft Defender. Ta se už brzy může do vašeho počítače instalovat automaticky.

Kapitoly článku

V e-mailu, který před pár dny Microsoft rozeslal předplatitelům služby Microsoft 365 a jehož předmětem bylo jak udržet svou online identitu bezpečnější, autoři především vyzdvihují důvody, proč je dobré používat Microsoft Defender.

Na závěr ale redmondští propašovali zajímavou poznámku, ve které se uvádí: "V rámci běžné aktualizace aplikací Microsoft 365 bude na zařízení se systémy Windows 10 nebo Windows 11 automaticky přidána aplikace Defender. Vyhledejte ji v nabídce Start a nezapomeňte se přihlásit pro aktivaci ochrany."

Podobné překvapení sdílí i někteří uživatelé Twitteru a podivují se nad tím, že se jim do počítače automaticky instaloval Microsoft Defender.

Zajímavé je, že dokument Microsoftu to zmiňuje jen tak mimochodem a uvádí, že Defender bude brzy instalován podobně, jako běžné aplikace služby Microsoft 365.

"Od konce února 2023 bude aplikace Microsoft Defender součástí instalačního programu služby Microsoft 365. To znamená, že při instalaci aplikací Microsoft 365 do zařízení se systémem Windows se uživatelům spolu s ostatními aplikacemi automaticky instaluje i Microsoft Defender."

Pokud již službu Microsoft 365 využíváte, bude vám Defender automaticky instalován při příští aktualizaci.

Není za vším jen hlad microsoftu po uživatelských datech?

twitter

Uživatel Ronny to vidí jednoznačně. Automatická instalace Defenderu poslouží jako další sledovací prvek uživatelů. A dost možná není daleko od pravdy. | Zdroj: Twitter/Ronny (@RonnyTNL)

K celé věci se hodí poznamenat, že díky službě Zabezpečení Windows není bezpodmínečně nutné mít na počítači ještě program Windows Defender. Jde také o software, který si můžete stáhnout přímo z aplikační platformy Microsoft Store. Pro aktivaci související ochrany je ale zapotřebí se přihlásit ze svého účtu Microsoft. Na to je dobré myslet.

V čem je tedy rozdíl? Zabezpečení Windows zahrnuje antivirové řešení Microsoft Defender Antivirus. Jde o software, který vaše PC chrání před viry, ransomwarem a dalšími druhy malwaru. Microsoft uvádí, že samostatná aplikace Defenderu funguje společně s antimalwarovými programy jiných výrobců, které můžete mít ve svém systému instalované.

Automatické instalace aplikací do uživatelských zařízení jsou ale vždy problematické, zejména pokud do nich uživatelé nemohou nijak zasáhnout. Microsoft Defender bude díky automatické instalaci aplikace brzy součástí milionů zařízení s Windows 10 a 11. Uvidíme, kolik uživatelů se ke službě skutečně přihlásí a začne ji používat. Jak byste se rozhodli vy?

Zdroj: Neowin, Microsoft DefenderSupport.Microsoft.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud