Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft spustí bezplatnou VPN: uživatelé Windows budou surfovat bezpečněji

Jiří Palyza 15.09.2022

Vývojáři v Redmondu se odhodlali k zajímavému kroku: systém Windows získává integrovanou službu VPN, která se aktivuje prostřednictvím prohlížeče. Brzy ji ve svém Edge získá každý.

Kapitoly článku

Sítě VPN získávají na své popularitě a zvlášť pro uživatele na cestách nebo připojující se do interních sítí z veřejných Wi-Fi mají svůj nepostradatelný význam. Zajištují vytvoření šifrovaného tunelu, a tím ochranu datového toku internetem. Také dokáží skrýt vlastí IP adresu, což s sebou nese přidružený efekt možnosti obcházení regionálních omezení, například v případě streamovacích služeb. VPN služby jsou zpravidla placené, ale dají se najít i omezené dočasné možnosti zdarma, anebo bezplatné služby. Ty ale mívají svá omezení z hlediska bezpečnosti, a proto se jejich používání raději nedoporučuje.

Nyní se do oblasti VPN pouští i Microsoft a do svého prohlížeče Edge integruje odpovídající funkci. Lze ji snadno aktivovat v nastavení a dokonce se sama zobrazuje s různými možnostmi voleb. Microsoft službu VPN neposkytuje sám, ale ve spolupráci s americkým poskytovatelem Cloudflare.

Nejde o plnohodnotnou VPN a objem dat je omezen na jeden GB

microsoftvpn-1

V rámci bezplatného používání služby je měsíčně k dispozici pouze 1 GB dat. Bezpečná síť Microsoftu není plnohodnotnou VPN, spíš jen proxy.| Zdroj: Microsoft

Z přísného hlediska není novinka Microsoftu skutečnou VPN sítí. V nastavení prohlížeče Edge se sice píše o zabezpečené síti Microsoft Edge, ale pro zjednodušení se v popisu objevuje termín VPN. Proč se tedy nejedná o skutečnou VPN? Funkce totiž funguje pouze v prohlížeči, podobně jako v Opeře. Skutečná plnohodnotná VPN jinak funguje v rámci celého systému a chrání i další programy.

Uživatelé, kteří funkci v nastavení Edge a části "Ochrana osobních údajů, vyhledávání a služby" aktivují, budou mít tři možnosti nastavení:

Výběr webových stránek: v tomto režimu definujete webové stránky, pro které má být funkce VPN aktivována. Edge k tomu účelu nabízí dva seznamy, z nichž jeden obsahuje webové stránky, pro které bude VPN přístup vynucen. Druhý seznam obsahuje výjimky, pro které se VPN nikdy neuplatní.

Vyvážené: toto nastavení Microsoft doporučuje, protože se automaticky aktivuje v typických situacích pro VPN. Jde například o surfování při připojení na veřejný hotspot nebo při přístupu na nešifrované webové stránky.

Všechny weby: toto striktní nastavení znamená, že VPN se aplikuje pro každé připojení, pokud jste výslovně konkrétní stránky z VPN přístupu předem nevyloučili.

V případě uvedených funkcí se stále jedná pouze o náhled, který je k dispozici prostřednictvím programu Edge Canary. Chybí například výběr země, který je u jiných VPN v nastavení obvyklý. Například tedy nejde získat IP adresu z jiného místa, abyste mohli sledovat americký Netflix. Navíc je zde poměrně přísný limit pro objem dat. Pokud se přihlásíte pomocí Microsoft účtu, je měsíčně zdarma k dispozici pouze jeden GB datového objemu.

Ochrana dat a další možnosti

Cloudflare také přidává o službě několik informací. Vysvětluje, že se zaměřuje na ochranu surfování a že není jejím cílem obcházet regionální blokace. Cloudflare zaznamenává skutečnou IP adresu uživatele, cílové adresy včetně použitých portů, časové značky a další identifikační charakteristiky, které přenáší Edge. Tato data by měla být po 25 hodinách zcela odstraněna.

K datům o prohlížení by neměly mít přístup třetí strany a Cloudflare také dodává, že obsah by neměl být filtrován. Microsoft vysvětluje, že se připojení k Bezpečné síti ukončí spolu se zavřením prohlížeče. Pokud je Edge znovu otevřen, musí být spojení opět ručně navázáno.

Přísný limit 1 GB dat pro bezplatné používání sítě by neměl být definitivní. Dá se očekávat, že Microsoft přidá další objem, nabídne možnosti nákupu nebo navýší limit uživatelům s účtem Microsoft 365. O souvisejících platbách a obchodních modelech prozatím Microsoft neposkytl žádné detailnější infrormace.

Prohlížeč Opera nabízí zabudovanou VPN už dávno

Svou nabídkou novinka od Microsoftu silně připomíná možnost, kterou má prohlížeč Opera zabudovanou už řadu let. Také zde se "Surfovací VPN" snadno aktivuje. A i v tomto případě se nejedná o plnohodnotnou službu VPN, ale pouze o surfovací proxy.

Na výběr je alespoň několik různých míst, není zde limit objemu dat pro bezplatný provoz.

Pro bezplatné VPN existují i lepší alternativy

Kdo se porozhlíží po bezplatné VPN, nemusí čekat a spoléhat pouze na Microsoft. Existuje spousta dalších variant, i když mají svá různá omezení. Jednou z vhodných služeb je švýcarská PrivadoVPN, která v bezplatném režimu nabízí datovou kapacitu až 10 GB/měsíčně.

U Microsoftu nejde o plnohodnotnou VPN

"Bezpečná síť" od Microsoftu není skutečná VPN. Přesto může být pro mnoho uživatelů funkce proxy zajímavá. V současnosti je k dispozici pouze jako Preview v programu Edge Canary. S bezplatným limitem datového objemu 1 GB je Microsoft poměrně skromný.

Jakmile ale Mircosoft tuto funkci uvolní ve standardní verzi prohlížeče Edge, získají ji do svého systému miliony uživatelů Windows. Funkci si pak budete moci aktivovat například pro příležitostné surfování na veřejných hotspotech. To je ale v tuto chvíli vše, co umí.

Zdroj: Cloudflare, PrivadoVPNMicrosoft Edge Canary Channel


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud