Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Miliony počítačů s Windows 10 jsou vystaveny nebezpečí: Microsoft doporučuje aktualizovat

Jiří Palyza 19.05.2022

Minulý týden byla ukončena podpora jedné ze zastaralých verzí systému Windows 10. Miliony počítačů tak přestaly dostávat bezpečnostní aktualizace. Vyplatí se prověřit, zda není mezi nimi i ten váš.

Windows 10 dostávají velký update s novými funkcemi dvakrát ročně. Uživatelé, kteří nemají instalovanou vždy aktuální verzi, by měli sledovat konec období podpory pro verzi, kterou používají. Po termínu ukončení podpory už nejsou k dispozici žádné aktualizace zabezpečení. Počítač se tak stává zranitelným a nezabezpečeným. Proto se doporučuje vždy přejít na novější verzi.

adduplex

Celosvětový podíl Windows 10 a Windows 11. | Zdroj: AdDuplex, report za období duben 2022, reports.adduplex.com

V květnu 2022 vypadla z programu pravidelné podpory bezpečnostními aktualizacemi další z verzí Windows 10. Tentokrát se jedná o Windows 10 20H2. Podle dubnových ukazatelů podílu na trhu tuto verzi systému stále používá více než 6 % uživatelů Windows. V tomto případě se doporučuje aktualizaci neodkládat.

Oblíbená Windows 10 20H2 došla ke konci své podpory

winver

V květnu 2022 končí poskytování bezpečnostních aktualizací pro Windows 10 20H2. Uživatelům, kteří s ní stále pracují, Microsoft doporučuje neodkládat aktualizaci. | Zdroj: Windows 10/Windows Update

Uživatelé, kteří si nejsou jisti, jakou verzi Windows 10 vlastně používají, to snadno zjistí následujícím rychlým postupem:

– zvolte kombinaci kláves [Win]+[R],
– do zobrazeného okna "Spustit" zadejte příkaz »winver«,
– zobrazí se vám okno "O produktu Windows" s výpisem aktuálně instalované verze systému na vašem počítači.

Zastaralé verze systému Windows 10 můžete aktualizovat prostřednictví služby Windows Update nebo pomocníků, ke kterým patří například Update Asistent nebo Media Creation Tool (Nástroj na vytváření médií). Oba nástroje jsou oficiálními programy Microsoftu, které poskytují nejnovější verzi Windows 10. Důležité je před aktualizací provést zálohu systému nebo alespoň důležitých dat.

Windows 10: podpora pro soukromé uživatele obvykle jen 18 měsíců

win10update-2

Aktuální verze Windows 10 bývají podporovány rok a půl. | Zdroj: Windows/Unsplash

Jak lze zjistit, jak dlouho bude trvat podpora vaší verze systému Windows 10? Lze si zapamatovat jednoduché pravidlo: kromě nejnovější verze jsou aktualizace poskytovány také oběma předchůdcům. Momentálně je aktuální verzí Windows 10 21H2 čili předchozí verze 21H1 je stále podporována a 20H2 právě končí. 

Co je důležité: toto pravidlo platí pro soukromé uživatele při používání verzí Home a Pro. Nové verze Windows 10 jsou tedy podporovány přibližně 18 měsíců, poté je dobré provést aktualizaci. Pro firemní uživatele platí delší doba podpory.

Zastaralá Windows 10 není dobré přehlížet. Pokud u nich uživatelé zůstávají příliš dlouho, Microsoft občas zobrazí oznámení, že se blíží konec podpory a je dobré aktualizovat. Není správné to dlouho ignorovat, protože Windows bez bezpečnostních a kvalitativních aktualizací představují riziko.

Verze Windows 10  Ukončení podpory pro soukromé uživatele Ukončení podpory pro firmy
Windows 10 21H2 13. června 2023 14. května 2024
Windows 10 21H1 13. prosince 2022 13. prosince 2022
Windows 10 20H2 10. května 2022 9. května 2023

| Zdroj: https://docs.microsoft.com/cs-cz/lifecycle/products/

 

podporu windows 10 microsoft ukončí v říjnu 2025

win10

| Zdroj: Panos Sakalakis/Unsplash

Uvedením Windows 11 byl zpečetěn konec systému Windows 10. Microsoft ale nehodlá vše ukončit ze dne na den, bude k dispozici přechodné období. Dne 14. října 2025 bude ukončena podpora systému Windows 10 pro soukromé uživatele a bezpečnostní aktualizace budou k dispozici naposledy.

Systémy, které splňují hardwarové požadavky, mohou na Windows 11 upgradovat zdarma. Bezplatný upgrade je možné udělat nyní, ale i později. Prozatím na něj Microsoftem není stanoven žádný časový limit.

Nyní nastal čas pro uživatele Windows 10 20H2

Na časté aktualizace systému by uživatelé Windows 10 měli být zvyklí. Je to nový princip Microsoftu, který okna poskytuje jako službu. V praxi je ale shonu méně. Nová verze Windows 10 je pro soukromé uživatele zpravidla podporována vždy 18 měsíců. Teoreticky můžete tedy vždy vynechat dvě funkční aktualizace a stále bude váš systém dostávat pravidelné bezpečnostní aktualizace. 

Pokud už ale vaše používaná verze zastarala natolik, že bezpečnostní aktualizace nedostává, je čas jednat. Bez záplat se váš systém stává zranitelným. Před prováděním aktualizací je ale dobré vždy udělat zálohu, protože není výjimkou, že se občas něco pokazí. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud