Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Nabíjejte jako profík: jaké telefony vyžadují jaké nabíjecí adaptéry?

Jakub Fišer 08.03.2024
Zdroj: rawpixel.com / Freepik

Nabíjení telefonu v roce 2024 je celkem komplexní téma. Dávno už neplatí, že připojíte adaptér do sítě a nabíjíte. Do hry výrazně promluvilo rychlonabíjení a musíte tedy řešit výkon, ale mnohdy i velikost adaptéru nebo jeho hmotnost. A co dělat, když adaptér v balení telefonu prostě není? Na to všechno si dnes odpovíme.

Kapitoly článku

Přehledně si projdeme, jak jsou na tom s nabíjecím výkonem jednotliví největší výrobci na českém trhu a jak přistupují k dobíjecím adaptérům – jako k samozřejmosti, anebo jej vnímají jako separátně nabízené příslušenství?

Samsung – 25 nebo 45 W

Korejský výrobce to má celkem jednoduché. Drtivá většina jeho telefonů řady Galaxy S, Galaxy Z i Galaxy A podporuje maximálně 25W dobíjení. Některé dražší kousky umí dokonce i 45W dobíjení, to je ale maximum možného.

Háček je v tom, že adaptér musíte mít vlastní, k telefonům již několik let žádný nedodává. Investice je to ale maličká: 25W adaptér vyjde na 300 korun, 45W pak na 600–800 korun.

Mohlo by vás zajímat

Apple – 20 W a víc ani ťuk

Stejná situace jako u Korejců. Nabíječku v balení k iPhonu nedostanete, všechny ale podporují stejný nabíjecí výkon 15–20 W. To znamená, že vám stačí vlastnit originální nabíjecí adaptér, který stojí od 550–650 korun. Nabíjet můžete buď USB-C kabelem, u starších kousků Lightning kabelem, anebo pomocí MagSafe magnetu (od generace iPhone 12) – ke všem ale budete potřebovat jeden a ten samý adaptér.

Xiaomi – nabíječka v balení to jistí

Xiaomi už to má trochu komplexnější, ale i zde je minimálně jeden záchytný bod spojující všechny přístroje. U vlajkové řady Xiaomi podporuje nejčastěji 120W, 90W nebo 67W dobíjení. To znamená, že vám stačí vlastnit originální adaptér s vysokým výkonem 120 W, jeho cena se pohybuje od 700 do 1 300 korun.

Xiaomi 13T Pro se 120W nabíjením

Xiaomi 13T
Zdroj: Xiaomi / řada 13T press kit

U levnější řady Redmi Note či Poco se setkáte také se 120W a 67W dobíjením, místy i slabším 33W nabíjecím výkonem. I tak byste všechny modely s rozličným výkonem měli vyřešit s pomocí univerzálního 120W adaptéru.

Nicméně pozor, Xiaomi i v roce 2024 stále nabízí ke svým smartphonům nabíjecí adaptér v balení, takže tím pádem vám odpadá nutno řešit tyto obstrukce. Jakmile bude i tato čínská firma zohledňovat směrnici Evropské unie, může vzniknout menší zmatek.

Zdroj: Apple, Samsung, Xiaomi


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud