Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Nabití smartphonu: ne každý ví, jestli nás stojí halíře nebo koruny

Josef Mika 20.03.2024
Zdroj: rawpixel.com/Freepik

Určitě víte, jakou zhruba spotřebu má vaše auto a na kolik vás tedy vyjde jeden ujetý km. Ale ne každý má spočítáno, kolik ho stojí den provozu vlastního smartphonu a kolik Wh spotřebuje při jednom nabití iPhonu 15 nebo Samsungu S24. Takže kolik tedy za jedno dobití vašeho smartphonu zaplatíte?

Kapitoly článku

Mobilní telefony většinou běží nepřetržitě, prostě je nevypínáme. A dobíjíme je (alespoň částečně) každý den. Kolik nás ale jejich provoz vlastně stojí (pokud odhlédneme od cen za mobilní volání a data a nebereme v úvahu samotnou pořizovací cenu telefonu).

Některé náklady není tak jednoduché vyčíslit. Navíc se na internetu setkáváme s řadou zajímavých, ale nepřesných a zavádějících výpočtů. Pojďme se podívat, z čeho bychom při zjišťování ceny za dobití telefonu měli vycházet.

Nejdříve trocha teorie

Většina výrobců uvádí kapacitu baterie svých smartphonů v mAh (miliampérhodinách). U současných modelů jsou běžné hodnoty od 4 000 do 6 000 mAh. Toto číslo ale ještě samo o sobě neříká přesně, kolik využitelné energie nabitá baterie obsahuje. Energie se udává ve Wh (watt-hodinách) a její hodnota vlastně udává, jaký maximální výkon (ve watech) je baterie schopná dodávat po dobu jedné hodiny. Pro přepočet na energii platí vzoreček E = Q x U

E energie [Wh] 

Q elekrický náboj (neboli udávaná "kapacita baterie" výrobci) [Ah] 

U elektrické napětí [V – volty]

Z daného vzorečku tedy vyplývá, že pro přesné určení množství energie uložené v nabité baterii potřebujeme znát její napětí. Tuto hodnotu většina výrobců v běžných parametrech neuvádí.

Z dostupných údajů ale víme, že baterií v současných telefonech všech možných výrobců mají napětí zhruba 3,8 V (je to dané chemickým principem Lithium-iontových článku). Přesná teorie je o něco složitější, protože nezatížený, plně nabitý článek může mít 4,1 V, při 50% nabití má 3,7 V, atd. Pro naše účely jednoduchého výpočtu ale pojďme uvažovat průměrné napětí zmíněných 3,8 V.

Mohlo by vás zajímat

Aby to nebylo tak jednoduché: ztráty při nabíjení

To ale ještě není úplně všechno. Abychom byli blíže realitě, je potřeba uvažovat ještě účinnost procesu převodu síťového napětí ze zásuvky na energii v baterii, která se odhaduje celkem na zhruba 80 %.  Je do toho započítána účinnost samotné síťové nabíječky a také nabíjecího procesu (jak nabíječka, tak baterie mobilu se při nabíjení zahřívají)

A teď už: cena dobití iPhonu nebo Samsungu Galaxy

Takový iPhone 15 Pro má udávanou kapacitu baterie 4852 mAh, počítejme tedy zhruba 4,8 Ah. Do jeho baterie se tedy vejde 4,8 x 3,8 = 18,2 Wh energie.  Pokud k tomu připočítáme účinnost dobíjení, a tedy uvažujeme ještě zhruba o jednu čtvrtinu větší odběr, vychází nám, že na plné dobití tohoto iPhonu spotřebujeme 22,8 Wh.

Při dnešní běžné celkové ceně elektřiny cca 9 Kč/kWh (neboli 0,009 Kč/Wh) nám vychází cena za jedno dobití zmíněného modelu iPhonu na 0,205 Kč, tedy asi 20,5 haléřů. Jste překvapeni nebo zklamáni? Nebo jste to věděli?

Takový nejnovější Samsung Galaxy S24 Ultra má výrobcem udávanou kapacitu baterie 4 855 mAh. Což je skoro na chlup stejně jako v případě iPhonu 15 Pro. Takže i v případě špičkového Android telefonu vyjde nabíjení stejně jako u Applu, tedy zhruba na dvacetník.

Rychlé/pomalé nabíjení a vyměnitelné baterie

Výrobci se dnes předhánějí v rychlosti nabíjení a výkonech dobíječek, ale tyto hodnoty by na samotnou cenu dobití telefonu neměly mít příliš vliv. Ať už nabíjíme rychlonabíječkou nebo standardním několikawatovým nabíjením, cena by se neměla příliš měnit. Neuvažujeme dopady rychlého nabíjení na životnost baterií, které mohou být diskutabilní, zvláště při používání nejrůznějších neoriginálních nabíječek.

Mimochodem: EU u nových smartphonů prosadila novou legislativu, která výrobce bude nutit k snadné uživatelské vyměnitelnosti baterií. Toto nařízení bude mít na výrobce poměrně zásadní dopad. Uživatelé si v blízké budoucnosti budou moci sami snadno baterie vyměňovat, a to ve všech přenositelných zařízeních, do kterých spadají vedle smartphonů i tablety a další spotřební elektronika. Každá baterie bude muset rovněž obsahovat štítek a QR kód s dalšími dostupnými informacemi, její výdrží, chemickým složením a symbolem s upozorněním na způsob recyklace, respektive nutností je vracet na vybraná sběrná místa.

Mohlo by vás zajímat

Závěr: domácí dobíjení telefonů, sluchátek, hodinek a spol. nás nezruinuje

I když svůj telefon využíváte velmi intenzivně a musíte dobíjet každý den z nuly do 100 procent, zdá se, že vám elektřina do vašeho smartphonu peněženku příliš neprovětrá. Roční spotřeba elektřiny takto nabíjeného smartphonu by vycházela na necelých 9 kWh, při dnešních nemalých cenách tedy na 80 Kč. Kdo se snaží dobíjet mobil v práci, aby ušetřil, ten tedy moc neušetří.

Ale pozor! Na spotřebu elektrické energie může mít vliv i „nevytahování“ nabíječky ze zásuvky. Nabíječky bez zátěže zapojené v síti totiž pořád trochu „žerou“, může to být třeba i 1 watt. Opět jednoduchý výpočet: 1 x 24 hodin x 365 dní = 8,76 kWh. Takže nabíječka strčená po celý rok v zásuvce může cenu dobíjení telefonu až zdvojnásobit.

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud