Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Něco pro milovníky retra: do Windows se vrací souborový manažer z doby krále Klacka

Jiří Palyza 26.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Microsoft jede na vlně retra a pro moderní verze Windows přizpůsobil starý známý správce souborů WinFile z dob Windows NT. Je k dispozici jako nástroj s otevřeným zdrojovým kódem, dá se stáhnout zdarma a použít v prostředí současných verzí systému 10 a 11.

Kapitoly článku

O Průzkumníku souborů by se dalo hodně diskutovat a faktem zůstává, že především náročnější uživatelé a profesionálové jistě očekávají od správce souborů mnohem více. Co se vlastně za uplynulých dvacet let v této oblasti událo můžete posoudit po stažení letitého souborového manažera, kterého si mnozí budete pamatovat ještě z dob Windows NT. Microsoft jej zpřístupnil v režimu open source na platformě GitHub.

Jedná se o WinFile, kterého vývojáři upravili tak, aby běžel pod systémy Windows 10 a 11.

Chcete si zavzpomínat na dobu před dvaceti lety? Stáhněte si do svých Windows správce souborů WinFile

Porovnání souborových manažerů Windows: současný a z doby Windows NT
Se souborovým manažerem mnoho práce není, jednoduše spustíte soubor EXE a návrat do doby před dvaceti lety může začít. Zajímavé je porovnat rozdíly, kterých kromě grafiky zase tolik není.
Zdroj: Windows 11/Souborový správce, WinFile

Kromě zdrojového kódu Microsoft poskytuje také archiv ZIP, který stačí rozbalit. Ve složce najdete dvě verze souboru WinFile, které jsou určeny pro 32 nebo 64bitový systém Windows. Přesuňte se do příslušné podsložky a spusťte soubor Winfile.exe.

Rozdíly a podobnosti se současným Průzkumníkem

Samozřejmě můžete namítnout, že WinFile existuje už téměř 25 let. Přesto je překvapivé, jak málo se koncepce správce souborů změnila. V prostředí Windows 10 a 11 má Průzkumník upravený vzhled se stylovějšími ikonami a více zapadající do celkového designu moderních Windows. Ale v podstatě každý, kdo zná současný Průzkumník souborů, může WinFile rovnou používat a nebude mu to činit sebemenší problémy.

Mohlo by vás zajímat

Samozřejmě nechybí podpora práce přetažením myší a jsou k dispozici funkce vyjmutí, kopírování a vkládání prostřednictvím [Ctrl]+[X], [Ctrl]+[C] a [Ctrl]+[V]. Při vyhledávání souborů uživatelé mohou zahrnout nebo vyloučit podsložky.

Pocit retra v prostředí Windows 10 a 11

Možná se představy 25 let starého Exploreru leknete, ale ono to není vůbec tak zlé. Spíš naopak. Zamrazí při pochopení, jak málo se Microsoft stará o svůj současný Průzkumník souborů. Přesto je WinFile především nástrojem pro fanoušky retra, kteří si rádi zavzpomínají na staré časy.

Zdroj: GitHub/Winfile
 

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud