Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejrychlejší 5G v Česku: uhádnete, který operátor se může chlubit?

Jakub Fišer 25.10.2023
Zdroj: O2, oficiální press kit

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze provedlo po roce další měření sítě 5G internetu a soudě podle toho to vypadá, že nejvyšší rychlostí se chlubí modrý operátor O2. Rychlost jeho 5G internetu dosahovala až 932 Mb/s, což je navíc o 300 Mb/s víc než vloni. Ostatní operátoři zůstali na poloviční, respektive třetinové rychlosti.

Kapitoly článku

Nejlepší 5G síť má O2

Speciální měřící tým univerzity ČVUT procestoval Prahu, Olomouc, Kroměříž, ale třeba také Kojetín či Chropyni, aby naměřili různé hodnoty 5G internetu na podporovaných místech. Tým vedl Vladimír Dáňa z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky a nutno poznamenat, že O2 si měření vyžádalo.

Ze zjištění vyplývá, že O2 má pravděpodobně nejrychlejší 5G síť. V oblastech pokrytých signálem 5G totiž měřící tým napočítal přenosovou rychlost až 932 Mb/s u O2, oproti 593 Mb/s u T-Mobilu, respektive 391 Mb/s u Vodafonu. O2 si však nepřeje být konkrétní ohledně dalších měření konkurenčních operátorů.

Měření nejrychlejšího 5G
Zdroj: O2, oficiální press kit

Klidně i víc jak 1 Gb/s

Podle technologického šéfa O2 Jana Hrušky však sám operátor při interním měření v centru Prahy naměřil i hodnoty nad 1 Gb/s, tedy 1 000 Mb/s. Konkrétně 1 040 Mb/s nebo až 1 108 Mb/s.

„Díky tomuto řešení můžeme dosahovat nejen rekordních rychlostí, ale především vysoké kapacity a nízké latence, což je v očích zákazníků stabilní, spolehlivý a rychlý internet. Více než 1 Gb/s tak naši zákazníci mohou nyní naměřit třeba v centru Prahy s tím, že postupně bude takových míst přibývat v ruku v ruce s tím, jak postupujeme i v obměně technologických prvků,“ popisuje Hruška.

Shodné měření ČVUT a NetMetr zveřejnila univerzita také vloni v srpnu. Tehdy se O2 chlubilo rychlostí přenosu až 636 Mb/s. Vzhledem k současným číslům tedy hovoříme o zhruba 30% zvýšení rychlosti a zkvalitnění internetového přenosu.

Zdroj: O2


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud