Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nejšpinavější počítač na světě: kolik virů vydrží Windows

Josef Mika 07.12.2023
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Nikdo nechce, aby se mu do počítače dostal virus. VirusTotal si však dal za úkol pravý opak: zkusil stáhnout do počítače se systémem Windows co nejvíce škodlivého softwaru. Konečné číslo je impozantní.

Kapitoly článku

Viry a další škodlivý software představují pro počítač vysoké bezpečnostní riziko. Každý jeden z těchto škodlivých programů může většinou ochromit celý počítač. Jak se ale chová systém s 10, 20 nebo více těmito škodlivými programy?

Přesně takovou otázku si položila dceřiná společnost Googlu VirusTotal a spustila bláznivý projekt Most Infected Computer Ever (Nejinfikovanější počítač všech dob). Cílem bylo propašovat do počítače co nejvíce škodlivých programů a nechat je běžet paralelně.

Extrémní test škodlivého softwaru: jaký je počet virů, kterým Windows odolá

Viry a OS
Šíření malwaru podle operačního systému: zdaleka nejvíce malwaru je naprogramováno pro Windows – následuje Android, Linux a nejnověji macOS.
Zdroj: AV-Atlas

Realizace projektu ale nebyla zdaleka tak jednoduchá, jak se mohlo na první pohled zdát. Bylo tomu tak proto, že jednotlivé škodlivé programy pronikají hluboko do systému a mohou jej zpomalit. Zní to až směšně, ale s rostoucím počtem programů bylo stále složitější malware do počítače vůbec dostat.

Do počítače se podařilo vývojářům z VirusTotal dostat celkem 30 škodlivých programů. Použili viry a červy z celé historie počítačů. Patří mezi ně například "Ambulance" a "Happy99", dva úplně první viry.

Do počítače byl ale propašován i další malware, jako jsou minery, keyloggery a ransomware. Kompletní seznam použitého malwaru je k dispozici na webových stránkách projektu.

Osvětový projekt

Nebezpečný malware
Vývojáři z VirusTotal dokázali do počítače stáhnout až 30 virů nejrůznějšího druhu.
Zdroj: Freepik/rawpixel.com

K testu byl použit i nejnebezpečnější malware v podobě Advanced Persistent Threats, zkráceně APT. Ten do systému proniká nepozorovaně, může v něm zůstat po dlouhou dobu a počítač špehovat.

Pro VirusTotal je však takový rekord druhořadý. Primárním cílem byla vzdělávací stránka a možnost upozornit uživatele na rizika a nebezpečí malwaru.

Mohlo by vás zajímat

Z tohoto důvodu nebyl test rozšířen na úplně všechny škodlivé programy. Riziko úplného zhroucení systému by v takovém případě bylo příliš velké.

Zdroj: VirusTotal


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud