Přejít k hlavnímu obsahu

Nejvýkonnější PC v netradičním testu

Michal Bareš 19.04.2014
info ikonka
Zdroj:

Rozhodli jsme se porovnat čtyři typy počítačů s procesorem Intel Core-i7. Vzali jsme nejvýkonnější ultrabook, notebook a minipočítač a postavili jsme je proti jedné z našich testovacích sestav. Zjistili jsme, že dnes se již neplatí za výkon, ale za mobilitu. Ten nejvýkonnější počítač je totiž i tím nejlevnějším. 

Obrázek odebrán.

Nejvýkonnější PC v netradičním testu

Ačkoliv se v poslední době ze všech stran ozývají hlasy, že éra platformy Wintel se chýlí ke konci, věříme, že to, co je považováno za umíráček, je naopak zvoněním na lepší časy. Podle nás platforma PC přežije, ale bude hlavně pro uživatele, kteří tvoří obsah, protože aby bylo na tabletech a smartphonech co konzumovat, je nutné i něco tvořit. Zákazníci budou od PC požadovat jen to nejlepší, takže je možné, že Intel bude muset zjednodušit a zúžit nabídku procesorů, která je dnes zbytečně fragmentovaná a obyčejní uživatelé se v ní nemají moc šancí orientovat. Z hlediska přehlednosti by bylo nejlepší, kdyby Intel zůstal u rozdělení nabízených procesorů do kategorií úsporných CPU pro tablety (Atom), levných procesorů pro notebooky a AIO počítače (Pentium) a výkonných procesorů pro notebooky a stolní počítače (Core-i).

Právě v kategorii Core-i by ale Intelu prospěla menší segmentace a zrušení omezení hyperthreadingu a Turbo Boostu u nižších řad procesorů Core-i3 a Core-i5. Výsledky našich testů potvrzují, že procesor už není nejdůležitějším parametrem rychlosti počítače. I stroj s levným CPU Core-i3 a dobrým SSD diskem dokáže pracovat rychleji než počítač s výkonnějším procesorem, pomalým magnetickým diskem a špatným chlazením. Toho jsou si samozřejmě vědomi i výrobci, kteří podobné konfigurace v podstatě nenabízejí nebo si za ně nechají zbytečně moc zaplatit (například Lenovo Yoga 11S se „zastaralým“ procesorem Ivy Bridge za 18 000 Kč). Asi si neuvědomují, že i v kategorii tzv. mobilních zařízení se prodávají hlavně méně značkové modely nižší střední třídy a těch nejdražších a nejvýkonnějších tabletů a smartphonů se (alespoň u nás) prodává stejně málo jako ultrabooků. 

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 5/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 25. dubna 2014.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme