Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Někdo je talent a jde mu to samo, jiný je věčným začátečníkem: nejlepší aplikace pro učení jazyků

redakce 15.02.2023

Také už máte po krk zaručených pomůcek, nástrojů a videí, které slibují zázraky v podobě osvojení cizího jazyka za pár týdnů? Pak zkuste některou z mobilních aplikací. Třeba se to konečně zlomí.

Kapitoly článku

Duolingo

Výuka angličtiny

duolingo

| Zdroj: Duolingo

Klasikou mezi mobilními aplikacemi na výuku cizích jazyků je Duolingo. Základní verze této služby je trvale zdarma a je dobrou volbou pro výuku základů anglického jazyka. V rámci evropské klasifikace znalosti cizích jazyků sahá výuka s Duolingem maximálně na úroveň A2, tedy základní znalost a používání jazyka.

Aplikace má také placenou verzi Plus bez reklam a různých omezení, ale její pořízení není nezbytně nutné. K dispozici jsou online-kurzy, realizované přes komunikátor Zoom. Ceny určují učitelé a většinou se pohybují mezi jedním a deseti americkými dolary za hodinu a jsou vedeny v angličtině. Duolingo má více než 40 milionů aktivních uživatelů po celém světě a lze se s jeho pomocí učit řadu jazyků. Pokud ale potřebujete výuku v češtině, je k dispozici pouze angličtina.

Stejně jako všechny ostatní aplikace je i Duolingo navrženo tak, abyste se učili každý den. Stanovte si tedy realistický denní cíl, například deset minut výuky každý den, což je třeba půl hodiny párkrát za týden. Výchozí znalost cizího jazyka pomůže zjistit test, který je důležitý zejména v případě, kdy s angličtinou nezačínáte od nuly, ale máte už nějaké předchozí znalosti. Výuka pak bude přizpůsobena vaší jazykové úrovni.

Pokud by byla cvičení příliš snadná, začnou vás nudit, a pokud naopak příliš obtížná, mohla by vás každodenní výuka začít frustrovat. V aplikaci Duolingo navíc nemusíte striktně přecházet z jedné lekce do následující, ale můžete si libovolně vybrat oblast, kterou chcete procvičovat. V závislosti na vašem pokroku se odemykají další a další úrovně.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
CHIP výborný (1,1)

 

Babbel

Zmatení jazyků

babbel

| Zdroj: Babbel

Aplikace Babbel vám umožní učit se více než desítku různých světových jazyků. V nabídce přitom nejsou jen nejpopulárnější jazyky jako angličtina a španělština. Babbel obsahuje například také kurzy norštiny, indonéštiny a dalších exotických jazyků. Jen tedy musíte počítat s tím, že rozsah výuky některých méně používaných jazyků je například oproti angličtině menší. Třeba v ruštině se ve výuce nedostanete dále než za lekce pro začátečníky.

Kromě angličtiny je k dispozici hodně výukových materiálů i pro španělštinu. Hned od začátku se výuka soustředí na slovní zásobu a gramatiku, což je možná méně hravý přístup, než nabízejí jiné jazykové kurzy, ale křivka učení je strmější a první úspěchy ve výuce zaznamenáte už v dřívější fázi. To podněcuje i další motivaci pokračovat v učení a testech.

Funkce rozpoznávání řeči vám umožní procvičovat výslovnost a spousta obsahu je předávána formou otázek a odpovědí nebo doplňování textů. Trénink slovní zásoby využívá systém kartiček, ale aplikace neumožňuje zadávat vlastní slova. Čeština podporována není, je nutné se učit přes jiné jazyky.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
CHIP výborný (1,7)

 

English Grammar in Use

Učebnice gramatiky

englishgrammar

| Zdroj: English Grammar

Klasická učebnice anglické gramatiky, převedená do elektronické podoby, nabízí velmi názorné vysvětlení problematiky minulých časů, používání předložek, frázových sloves atd. K dispozici je i rozsáhlý slovník, ve kterém si můžete dohledat slovíčka z jednotlivých lekcí, kterým zatím nerozumíte.

Získané znalosti si můžete rovnou vyzkoušet na sadě cvičení, připravených ke každé z lekcí. Pro trénink výslovnosti jsou připraveny i zvukové nahrávky frází. Úvodní lekce gramatiky jsou k dispozici zdarma, další je ale třeba si přikoupit. Jednotlivé lekce stojí kolem 50 korun, celý obsah aplikace přijde na necelých 450 Kč. Není to málo, ale lepší učebnici gramatiky v podobě mobilní aplikace neseženete.

Platforma iOS Android
Cena od cca 50 Kč od cca 50 Kč
CHIP výborný (1,1)

 

Mondly

Naučte se jazyky

mondly

| Zdroj: Mondly

Aplikace Mondly (v Obchodě Play ji najdete i pod názvem Naučte se jazyky) nabízí maximálně gamifikovaný přístup k výuce s mnoha kvízy a výzvami. V aplikaci Mondly se můžete učit a opakovat si slovíčka i fráze v mnoha různých světových jazycích. Na začátku si zvolíte náročnost výuky a pak už procházíte jednotlivými lekcemi, doplněnými zvukovými nahrávkami pro trénink porozumění a výslovnosti.

Zajímavou funkcí je chatbot, se kterým lze trénovat konverzaci v cizím jazyce formou otázek a odpovědí. Na první pohled to tedy vypadá, že jsou lekce určené především pro začátečníky a zdají se být vizuálně velmi atraktivní.

Na druhou stranu ale aplikace Mondly postrádá výuku zaměřenou na gramatiku. Velmi efektně je ale ztvárněn i postup ve výuce a dosažené úspěchy. Po týdenním otestování je nutné začít za aplikaci Mondly pravidelně platit. Roční předplatné vyjde se slevou na 1200 korun.

Platforma iOS Android
Cena 250 Kč/měsíc 250 Kč/měsíc
CHIP velmi dobrý (1,6)

 

Mooveez

Škola hrou

mooveez

| Zdroj: Mooveez

Aplikace Mooveez nenásilně a zábavnou formou vede výuku cizího jazyka pomocí krátkých animovaných scének. Díky tomu uživatel velmi rychle porozumí dialogům, ze kterých přejímá slovní zásobu a fráze. Pro opakování a prověření znalostí pak slouží testy s překlady i ověření výslovnosti pomocí záznamů mikrofonem telefonu a porovnání s originálem.

Čeští uživatelé se mohou učit angličtinu (pro kterou je k dispozici nejvíc lekcí), němčinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu nebo třeba ruštinu. Součástí výukového programu jsou také denní mini-aktivity a můžete si nastavit upozornění, že se máte výuce věnovat alespoň chvíli každý den.

Platforma iOS Android
Cena zdarma zdarma
CHIP výborný (1,4)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud