Windows 11 zdarma? Jen když máte ten správný počítač
Pro mnoho uživatelů je to situace, která je přinejmenším k vzteku. Blíží se konec podpory Windows 10 a přestože Microsoft stále nabízí upgrade na Windows 11 zdarma, není to tak skvělé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Musíte totiž disponovat kompatibilním hardwarem, což mnoho počítačů bezproblémově provozujících Windows 10 není.
Microsoft hardwarové požadavky pro Windows 11 výrazně navýšil. Vyžaduje 64bitový systém, minimálně 4 GB RAM a 64 GB úložného prostoru. Dále je to čip TPM 2.0 a vhodný procesor. Pro kontrolu, zda je váš počítač kompatibilní s Windows 11, můžete použít například nástroj PC Health Check.
Co ale dělat v případě, kdy podle Microsoftu váš počítač požadavky na Windows 11 nesplňuje? Redmond v tom má jasno: koupit si nový, ideálně s Windows 11. Existují ale způsoby, jak hardwarové požadavky obejít. Microsoft ale před nimi varuje.

Sken hardwarové kompatibility: WhyNotWin11
Kromě kontrolního nástroje Microsoftu existují i další nástroje pro ověření, zda váš počítač můžete bez problémů upgradovat na Windows 11. Jedním z nich je i WhyNotWin11, který funguje jako přenosný. Pokud po jeho vyhodnocení máte u všech položek zelenou, máte vyhráno a můžete se směle pustit do instalace Windows 11.
Windows 11 Microsoft nabízí také prostřednictvím služby Windows Update, je to ale pouze pro systémy, které plně splňují hardwarové požadavky. Pokud máte u některé položky červenou, tedy nevyhovuje, ještě není vše ztraceno. Mnoho bodů lze napravit snadno, jiné jsou řešitelné jen s obtížemi. A jsou i takové, kde jde o konečnou.

Cílená aktualizace hardwaru a kontrola systému BIOS
Pokud máte málo paměti RAM, můžete ji rozšířit. Pokud nemáte dost místa na disku, můžete jej promazat a nepotřebné soubory odstranit či zálohovat na externí úložiště. Výměna procesoru nebo dokonce základní desky už je nákladnější a komplikovanější zásah do počítače a v případě laptopů ani nepřipadá v úvahu.
Mnoho instalací ale ztroskotá na čipu TPM, který je pro Windows 11 vyžadován. Zde někdy pomůže prověřit BIOS, protože některé systémy TPM mají, jen je deaktivován. Pak jej stačí pouze zapnout a opět prověřit některým ze skenerů kompatibility.
Pokud nic z toho nepomůže, můžete vstoupit tak trochu do šedé zóny a kontrolu obejít. Existují k tomu známé postupy, ale Microsoft před nimi výslovně varuje. Na svých webových stránkách uvádí:
Počítač nesplňuje minimální požadavky pro Windows 11. Instalace Windows 11 na tento počítač se nedoporučuje a může vést k problémům s kompatibilitou. Pokud budete pokračovat v instalaci Windows 11, váš počítač už nebude podporovaný a nebude mít nárok na aktualizace. Na poškození počítače z důvodu nekompatibility se nevztahuje záruka výrobce. Výběrem možnosti Přijmout potvrzujete, že jste si přečetli a rozumíte tomuto příkazu.
Triky, které kontrolu TPM obelstí
Uvedené metody obcházení kontroly hardwaru Windows 11 jsou legální. Vycházejí z oficiálních funkcí, které Microsoft poskytl záměrně. Nic tedy není prolomeno, hacknuto nebo překódováno. Nicméně i přesto jde o tak trochu kutilský projekt. Klíčovým prvkem je ISO soubor Windows 11, který budete potřebovat.
Jedním ze způsobů, jak jej získat, je využít známý a užitečný nástroj pro vytváření spustitelných médií, Rufus. Spusťte jej a zvolte Vybrat.
Poté vyberte ISO soubor Windows 11, který jste si stáhli už předem. Můžete si jej celý uložit na USB disk, který později využijete například pro novou instalaci.
Mohlo by vás zajímat
Windows 11 zdarma: za nejnovější systém Microsoftu stále nemusíte nic platit – ukážeme, jak na to

K tomu je potřeba vložit USB disk a vybrat jej ve stejnojmenné části programu Rufus. Nástroj poté automaticky vybere zbývající nastavení.
Klikněte na tlačítko Start a Rufus zobrazí další možnosti, které jsou nyní velmi důležité: v případě nepodporovaného hardwaru se zaměřte hned na první bod „Odstranit požadavek na 4 GB+ RAM, Secure Boot a TPM 2.0“. Ten musíte v každém případě zaškrtnout.
Rufus toho ale umí mnohem víc. Například zařídí, abyste pro instalaci Windows 11 nemuseli mít Microsoft účet, anebo zabrání nadbytečné telemetrii. Pokud vám vše vyhovuje, nechte si Rufusem vytvořit USB flash disk. Raději připomínáme, že veškerá data, která byla na USB disku uložena, se při procesu zápisu ISO přepíší.
Zajímavou alternativou pro Rufus je také Ventoy. Nástroj je potřeba instalovat na USB disk, a poté do něj můžete ISO soubor jen přetáhnout. Ventoy dokonce dokáže spravovat i několik ISO souborů souběžně. A také dokáže automaticky vypnout hardwarovou kontrolu Windows 11. Dalšími způsoby, jak obejít kontrolu čipu TPM, jsou serverový trik a freewarový program FlyBy11.
Používejte s opatrností
Hardwarovou kontrolu Windows 11 můžete technicky obejít různými způsoby. Má to ale smysl? V praxi je prozatím jedinou zásadní nevýhodou to, že s každou novou verzí Windows 11 musíte tyto triky opakovat.
Měsíční bezpečnostní aktualizace ale procházejí bez problémů. Microsoft však pro takto instalovaný Windows 11 neposkytuje podporu a upozorňuje na problémy s kompatibilitou. S těmi se ale setkat nemusíte.
Pokud jste si těchto bodů vědomi, je už jen na vašem rozhodnutí, zda je to pro vás cesta, či zda raději sáhnete po novém počítači s kompatibilním hardwarem. A také nezapomeňte, že existují i zajímavé alternativy pro starší hardware mezi linuxovými systémy. Při opouštění Windows 10 tedy nutně nemusí být jedinou volbou Windows 11.
Zdroj: Microsoft Support, WhyNotWin11, Rufus, ZDNet