K problémům při přechodu do úsporného režimu dochází při přidání nového hardwaru nebo špatném rozpoznání toho starého. U externích zařízení lze tento problém vyřešit jejich odpojením, u integrovaných komponent je nutné zablokovat činnost zařízení, která blokují hibernaci počítače. To provedete následujícím způsobem:
Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a do pole »Prohledat programy a soubory« zadejte »přík«. Ve výsledcích vyhledávání v sekci programy se objeví položka »Příkazový řádek«. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte příkaz »Spustit jako správce«.
Nyní v okně příkazového řádku zadejte
»powercfg•-devicequery•wake_armed«.
Objeví se seznam všech zařízení, která mohou probouzet počítač z režimu spánku. Nyní je na vás, abyste zakazováním (a povolováním) jednotlivých komponent odhalili, které zařízení brání notebooku v uspání.
Zákaz lze provést příkazem
powercfg /devicedisablewake “název zařízení”
Pozor, jako název zařízení je nutné uvést celý a přesný popis zařízení, který se zobrazil po zadání parametru »wake_armed«. Tedy například „Zařízení klávesnice standardu HID“. Povolení komponentě počítač probudit vyžaduje použít jako parametr »eviceenablewake«.
Poznámka: Pokud vás naopak trápí situace, kdy něco (pravděpodobně neznámá aplikace) počítač z režimu spánku náhodně probouzí, pak použijte příkaz:
powercfg -lastwake
Ten vrátí informaci o tom, co vzbudilo systém z posledního přechodu do režimu spánku.