PDF formát byl vytvořen pro archivaci a distribuci dokumentů a stále častěji se uplatňuje i na internetu. PDF zachovává kompletní strukturu dokumentu, úpravu textu, grafiky i obrázků. Pro jeho přípravu i prohlížení stačí jediný program – Adobe Acrobat – ten je však pro domácího uživatele příliš drahý a rozsáhlý. Pro přípravu vlastních dokumentů vystačíte s plnou verzí aplikace novaPDF. Díky použití virtuální tiskárny můžete PDF dokumenty vytvářet z každé aplikace, která dokáže ve Windows tisknout. Pro prohlížení PDF doporučujeme nenáročnou prohlížečku Foxit Reader, kterou najdete v rubrice Servis.
novaPDF je nabízena ve třech verzích. Na Chip DVD najdete variantu pro domácí uživatele v ceně 300 Kč, která bude po jednoduché registraci fungovat zcela bez omezení. V rámci této akce můžete využít speciální nabídku nákupu na vyšší verzi novaPDF 7 Professional.
- Továrna na PDF
- Plná verze programu
- Info: www.novapdf.com
- Jazyk: česky, anglicky
- OS: Win 2k/XP/Vista/7 (32b)
- On-line registrace
Obecná nastavení: Určete si míry stránky od obálky po A4. Též orientace na výšku a šířku se hodí.
Virtuální tiskárna
Proč vymýšlet komplikované nástroje na převody různých formátů dokumentů do PDF, když lze tyto soubory elegantně vytvořit pomocí virtuální tiskárny, která je ve Windows dostupná všem aplikacím podporujícím tisk. Stačí tedy do systému nainstalovat PDF tiskárnu a už můžete dokumenty exportovat do PDF z jakéhokoliv programu. Elegantní a jednoduché.
Začínáme!
Váš první krok po registraci asi bude směřovat do menu START, abyste program spustili a odzkoušeli. Jenže novaPDF se jako klasický program nechová. Vždyť jde vlastně o tiskárnu. V menu START najdete jen potřebnou dokumentaci, licenční ujednání, možnost odinstalace a pomocný program pro převody dokumentů do PDF. Hlavní část aplikace totiž najdete mezi tiskárnami. Pro samotné vyzkoušení programu – virtuální tiskárny – otevřete například libovolný dokument z Wordu. Na něm si ukážeme, co novaPDF dokáže.
První kroky tisku PDF
Jestliže máte otevřený libovolný dokument DOC/DOCX (pokud používáte Office 2007) můžete zkusit vytisknout svůj první dokument do PDFka. Nejedná se o nikterak složitý proces. V programu zvolíte tisk, jako při klasickém papírovém tisku. Jenže místo vaši standardní tiskárny vyberte tiskárnu novaPDF nebo zkrátka tu, kterou jste si při instalaci pojmenovávali. Zvolte si rozsah stránek, který chcete vytisknout, počet vytisknutých kopií a další standardní nastavení. Potvrďte kliknutím na »OK«, načež se vám ještě zobrazí okno, kde pojmenujete výstupní dokument. Následně již proběhne samotný přetisk do PDF. Pokud se vám bude zd
Tiskový dialog Wordu: Tiskárna novaPDF se objeví v seznamu nainstalovaných tiskáren.
át, že se nic neděje, nezoufejte. Chod programu není nikde značen, tudíž chvíli trpělivě vyčkejte, při úspěchu by se vám měl otevřít váš výchozí program na prohlížení PDF s novým převedeným dokumentem. Doba převodu samozřejmě vychází z délky a obsahu dokumentu, který převádíte, a z výkonu stroje. Převod mnoha set stránkových dokumentů může na slabším počítači trvat i několik minut. Stejný postup tisku můžete aplikovat i na jiné dokumenty, ať už se jedná o dokumenty z Excelu (XLS/XLSX) nebo třeba o stránky z internetového prohlížeče.
Výběr profilů: Na této stránce si můžete vybírat mezi vašimi profily. My máme nastaven jen jeden.
Možnosti pokročilého tisku
Jaké pokročilé funkce může novaPDF vůbec nabídnout? Vždyť nic jiného není třeba. V zásadě máte pravdu, z 99% nemusíte nic nastavovat. Vše opravdu funguje velmi snadno a rychle, takže se nemusíte zaobírat „zbytečnostmi“. Přesto se podívejme, jaké funkce může program dále poskytnout. Najdete je ve vlastnostech tiskárny, které můžete najít vpravo nahoře po výběru tisku. První záložka »Stránka« vám umožní zvolit si velikost stránky, orientaci tisku na výšku nebo na šířku, popřípadě si můžete nastavit kvalitu v DPI. Zejména DPI (rozlišení obrázků a grafiky) je funkce, kterou můžete měnit s ohledem na požadovanou výslednou velikost a kvalitu výstupu – 300 DPI je vhodné pro kvalitní tiskové PDF, 72 příp. 96 DPI vystačí pro dokumenty na internetu.
Pod další záložkou »Dokument« můžete výsledné PDF pojmenovat, zvolit autora nebo klíčová slova textu. Najdete tady také, jestli se jednotlivé stránky v PDF prohlížeči budou zobrazovat vedle sebe nebo pod sebou, můžete zvolit, zda-li se otevře výsledné PDF přes celou obrazovku nebo vybrat zvětšení písma. Další záložka skrývá možnosti ukládání. Pokud vyberete »Použít výchozí nastavení« a poté kliknete na »Nastavení možnosti ukládání«, můžete si vybrat umístění, kam se budou vaše PDFka ukládat. Ještě vepíšete název, pod kterým se uloží a dole si zvolíte z nabídky »Automatické číslování existujících souborů«. Tímto způsobem se můžete vyhnout ukládacímu dialogu při každém převodu. PDFka se uloží automaticky na místo, které jste zvolili, a budou pojmenována podle vaší šablony. Každé následující bude mít o jedno vyšší číslo (například dokument.PDF; dokument_01.PDF; dokument_02.PDF atd.). Pokud si nepřejete, aby se po převodu PDF rovnou otevíralo, můžete to zde taktéž změnit. Pod další záložkou si můžete ukládat svá nastavení do jednotlivých profilů. Poslední dvě obsahují volbu jazyka a informace o programu.
Desktop: Program nabízí i základní převodník dat na PDF. K převodu využívá nainstalovaných aplikací.
Vyplatí se verze Standard a Professional?
Verze Lite nabízí to nejpodstatnější - pohodlný tisk do PDF bez potíží. Pokud však potřebujete některé rozšířené funkce, třeba si vás získá verze Standard nebo Professional. Verze Standard samozřejmě nabízí vše, co nabízí verze Lite a navíc nabízí například možnost přidat vodoznak. To se může obzvláště hodit, pokud chcete zabránit kopírování vašich dokumentů. Další možností je komprimace textu nebo obrázků, čímž se sníží velikost výsledného souboru. Také nastavení okrajů stránky, ať už shora či zdola, tak zleva nebo zprava, může být pro někoho užitečné. Verze Standard toho nabízí samozřejmě ještě více, ale toto jsou podle nás ta nejzajímavější vylepšení. A nakonec profesionální verze, která, jak se dá očekávat, obsahuje vše z verze Standard. Tato verze obsahuje některé opravdu zajímavé funkce. Jednou z nich je možnost přeměnit klasický text, který začíná na „http://“, „ftp://“, file://, mailto: nebo „www“ na hypertextový odkaz. Umožňuje automaticky zaslat hotový PDF na předem určený e-mail. A co třeba automatické vytvoření záložek z nadpisů? Ano, to je také možné. novaPDF 7 Profesional přináší například tvorbu uživatelského profilu - možnost definování různých profilů pro budoucí použití, každý má vlastní nastavení pro velikost stránky, rozlišení, fonty, komprimace, informace o dokumentu a další. Zásadním vylepšením je i 40/128bitové šifrování a možnost nastavení zabezpečení PDF - zda může být prohlíženo, tištěno, upravováno, kopírováno nebo anotováno.
Uveřejněno na Chip DVD 4/10.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.