Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nové fotoaparáty Canon

redakce 19.08.2010

Mezi nově představovanými produkty z podzimní nabídky společnosti Canon jsme našli i tři kompaktní digitální fotoaparáty. Canon PowerShot SX130 IS, PowerShot S95 a IXUS 1000 HS.

PowerShot SX130 IS disponuje 12násobným zoomem a díky snadné ovladatelnosti má být určen pro celou rodinu. Nahrazuje starší model PowerShot SX120 IS a nabízí řadu inteligentních funkcí pro snadnější zachycení nezapomenutelných okamžiků na fotografie i videa v kvalitě HD.

 

Celá rodina může využívat snímač s rozlišením 12,1 megapixelů a procesor DIGIC 4 k zaznamenání jedinečných okamžiků v mimořádné kvalitě i k jejich tisku na velký formát se zachycením všech detailů. Dvanáctinásobný optický zoom pracuje v rozsahu ohniskových vzdáleností od 28 mm do 336 mm. Fotoaparát tak lze s jistotou používat jak pro skupinové fotografie, tak pro fotografování nejrůznějších zajímavostí na výletě. Integrovaný optický stabilizátor obrazu usnadňuje fotografování za nízkého osvětlení s dlouhými expozičními časy a také eliminuje rozmazání snímků pohybem fotoaparátu při použití maximální ohniskové vzdálenosti.

 

Velký LCD displej s úhlopříčkou 7,5 cm (3,0") s 230 000 body a volitelným zobrazováním rad a tipů usnadňuje orientaci v nabídkách i kompozici dokonalých záběrů. Široký pozorovací úhel umožňuje také fotografování z nezvyklých úhlů i společné prohlížení právě pořízených snímků s přáteli.

 

PowerShot SX130 IS podporuje 720p HD video se stereofonním zvukem. Uživatelé mohou přepínat mezi fotografováním a natáčením videa. Tichý zoom umožňuje i při nahrávání používat transfokaci v plném rozsahu a kontinuální automatické zaostřování zajišťuje ostrost pohybujících se objektů. Tento model podporuje nové paměťové karty SDXC, na které lze uložit až 2 TB videí i fotografií v plném rozlišení bez nutnosti měnit karty.

 

Novinka disponuje řadou inteligentních fotografických funkcí a kreativních režimů. Ve snadném režimu (Easy) je většina ovládacích prvků vyřazena a nepotřebné ikony na displeji jsou skryty, takže uživatel se nemusí starat o nastavení, může se plně věnovat kompozici záběru a pak jen stisknout spoušť.

 

Smart Auto s technologií detekce scény inteligentně vyhodnocuje a rozpoznává fotografovanou scénu a vybírá nastavení z 28 možností tak, aby bylo za všech okolností dosaženo optimálního výsledku. Režim Smart Flash Exposure kontroluje intenzitu blesku v závislosti na podmínkách fotografování, takže objekt je za všech okolností optimálně osvětlen a exponován. Servo AF a AE automaticky upravují zaostření a expozici sledovaných pohybujících se objektů, zatímco režim Smart Shutter (Inteligentní závěrka) s technologií detekce obličeje umožňuje pořizovat skvělé skupinové fotografie s ovládáním samospouště úsměvem, mrknutím nebo přidáním nové tváře do záběru. Fotoaparát dokáže také rozpoznat okamžik, kdy má některá z fotografovaných osob zavřené oči, a varuje fotografa, který tak může počkat na vhodnější okamžik a pořídit kvalitnější snímek.

 

Zkušení fotografové mohou používat plné manuální ovládání s individuálním nastavením expozičních časů a clony pro dosažení vlastních požadovaných efektů. Kromě funkcí, které usnadňují co nejvěrnější zachycení přesně toho, co vidí fotograf v hledáčku, nabízí PowerShot SX130 IS také kreativní režimy, díky kterým lze fotografie obohatit o novou dimenzi bez nutnosti dalších úprav v počítači. Režim Miniatura můžete nyní používat jak při fotografování, tak při natáčení videa. Tento efekt napodobuje funkci objektivů typu tilt-shift tak, že objekty na výsledné fotografii vypadají jako zmenšené modely. Rybí oko deformuje obraz podobně jako stejnojmenný typ objektivu a dodává portrétům i krajinám nový rozměr. Režim Super Vivid (Mimořádně živé barvy) zvyšuje sytost barev, zatímco Plakátový efekt dodává snímkům retro vzhled.

 

Canon IXUS 1000 HS

Canon slaví desáté výročí stylové řady digitálních kompaktů IXUS uvedením modelu IXUS 1000 HS s kovovým tělem. Bude se prodávat ve stříbrném, hnědém a růžovém provedení a má představovat jeden z nejpokročilejších modelů této řady. Podle informací od výrobce má být tělo tohoto fotoaparátu nejtenčí na světě (ve své kategorii) a má obsahovat objektiv s desetinásobným zoomem. Fotoaparát má zvládat videozáznam v plném Full HD rozlišení 1080p. Jedná se o druhý model řady IXUS, který je vybaven systémem HS kombinujícím vysoce citlivý CMOS snímač s rozlišením 10 megapixelů s výkonným obrazovým procesorem DIGIC 4.

 

Efektivní optický stabilizátor obrazu využívá pokročilé technologie přesunu optických členů, díky čemuž mohou uživatelé pořizovat ostré snímky i za nižšího osvětlení či při fotografování s delší ohniskovou vzdáleností. Jedná se o ideální přístroj pro pořizování dobře prokreslených a ostrých snímků. Nový inteligentní režim Handheld Night Scene (Noční scéna bez stativu) umožňuje fotografovat i překrásné noční scény bez stativu prostřednictvím série snímků, které jsou následně sloučeny do jediného ostrého a optimálně exponovaného obrazu.

 

Integrovaný systém HS je zárukou skvělého výkonu za nízkého osvětlení. Využívá vysoce citlivého snímače CMOS s rozlišením 10 megapixelů a obrazového procesoru DIGIC 4 k produkci nejlepší možné kvality obrazu s hladinou šumu až o 60 % při všech citlivostech ISO[i]. Při plném rozlišení lze fotografovat s maximální citlivostí ISO 3200 s možností zvýšení až na ISO 6400 při snížení rozlišení na 2,5 Mpix. Díky tomu lze zachytit přirozenou atmosféru bez použití blesku.

 

Systém HS také umožňuje fotografovat kontinuálně velkou rychlostí až do uvolnění spouště či zaplnění paměti. Rychle se pohybující objekty lze fotografovat rychlostí až 3,7 snímků za sekundu v plném rozlišení 10,0 Mpix nebo až 8,8 snímků za sekundu v rozlišení 2,5 Mpix.

 

Díky režimu High-speed Burst (Vysokorychlostní souvislé snímání) uživatelům nikdy neunikne jedinečný moment rychle probíhající akce. V režimu Best Image Selection (Výběr nejlepšího snímku) pořídí fotoaparát rychle za sebou pět snímků v rozlišení 2,5 Mpix a automaticky vybere ten nejlepší, takže uživatelé nemusí pracně procházet nafocené fotografie, aby vybrali ten, který chtějí zachovat. Opravdu rychlý pohyb lze zaznamenat jako video v režimu Super Slow Motion Movie (Velmi zpomalený záběr videa), kdy je video nahráváno se snímkovou frekvencí 240 snímků za sekundu, aby bylo následně přehráváno rychlostí 30 snímků za sekundu s velmi dramatickým a často poutavým efektem.

 

Rozšířený výkon fotoaparátu IXUS 1000 HS při natáčení videa patří vůbec k nejlepším v celém sortimentu Canon. Natáčet lze video v kvalitě Full HD s rozlišením 1920 x 1080p. Videa ve formátu Full HD jsou natáčena snímkovou frekvencí 24 snímků za sekundu, takže výsledek je plynulý. Kvalitní stereofonní zvuk v CD kvalitě podtrhuje výsledný dojem.

 

Tichý motor objektivu umožňuje použití optického zoomu i při natáčení videa s minimálním rušením. Režim dynamické stabilizace obrazu snižuje nežádoucí kymácení obrazu při natáčení za chůze. Smart Auto v režimu Video okamžitě identifikuje natáčenou scénu a vybere optimální nastavení z 21 různých situací, takže uživatel se nemusí o nic starat. Režim Miniatura vkládá do videosnímku zcela novou dimenzi – snímáno je s nízkou snímkovou frekvencí a rozostřením části obrazu pro dramatický efekt miniatur či časosběrného snímku. Díky integrovanému portu HDMI-mini lze pořízené snímky okamžitě přehrávat na kompatibilním zobrazovacím zařízení včetně televizorů HDTV.

 

Barevný LCD displej 7,6 cm (3,0") PureColor II G je opatřen vnější vrstvou z temperovaného skla, která poskytuje zvýšený kontrast a širší pozorovací úhel, což je výhodné při fotografování velkých skupin nebo objektů z nezvyklých úhlů. Poměr stran 16 : 9 umožňuje dobrou kompozici záběrů pro HD video i jeho přehrávání bez černých pásů nahoře a dole

 

IXUS 1000 HS také pomáhá začátečníkům objevovat vlastní kreativitu a rozvíjet schopnosti prostřednictvím celé řady technologií usnadňujících pořizování opravdu úchvatných snímků.

Režim Smart Auto s technologií detekce scény zajišťuje optimální výsledky za všech podmínek. Inteligentně vyhodnocuje a rozpoznává fotografovanou scénu a vybírá nastavení z 28 možností – to je zatím největší počet přednastavených scén na trhu. Režim Smart Flash Exposure kontroluje intenzitu blesku v závislosti na podmínkách fotografování, takže objekt je za všech okolností optimálně osvětlen a exponován, ať už fotografujete v tmavé místnosti nebo za jasného slunce.

 

Široká nabídka kreativních fotografických režimů usnadňuje fotografování a zvyšuje jeho zábavnost. Efekt Fish-eye (Rybí oko) napodobuje deformaci obrazu při použití stejnojmenného typu objektivu. V režimu Miniatura se zase fotografované objekty jeví jako zmenšené modely. Skvělé autoportréty pořídíte snadno a rychle díky funkci Smart Shutter (Inteligentní závěrka) s technologií Face Detection (Detekce obličeje) a režimům úsměv či mrknutí. V režimu samospouště po rozpoznání nové tváře v záběru (FaceSelf-Timer) se expozice spustí automaticky až tehdy, když do záběru přibude nová tvář – takže fotograf se může snadno přidat k fotografované skupině.

 

Snadný bezdrátový přenos obsahu prostřednictvím integrované funkce Eye-Fi connected umožňuje vzdálené nahrávání fotografií na webové stránky pro sdílení. Uživatelské rozhraní fotoaparátu obsahuje samostatný oddíl Eye-Fi. Při přenosu snímků přes kartu Eye-Fi je deaktivováno automatické vypnutí přístroje, takže přenos probíhá snadno a bez přerušení.

 

Canon PowerShot S95

 

Nový PowerShot S95 představuje pokročilý kompaktní digitální fotoaparát určený fotografům, kteří potřebují výjimečný výkon i za špatných světelných podmínek a manuální ovládání při kapesních rozměrech přístroje. V dosavadní nabídce nahrazuje model PowerShot S90. PowerShot S95 nabízí lepší manipulaci, vyšší míru manuálního ovládání, video v HD kvalitě, systém HS a hybridní stabilizaci obrazu.

 

Základním principem řady S je poskytnout pokročilé manuální ovládání a skvělý výkon za zhoršených světelných podmínek v kompaktním přístroji. Nový PowerShot S95 převádí tuto koncepci do vyšší úrovně a nabízí pokročilým uživatelům maximální kontrolu a špičkovou kvalitu obrazu za všech podmínek. Oblíbený ovládací prstenec objektivu, který se poprvé objevil u fotoaparátu PowerShot S90, byl dále zdokonalen a nabízí ještě větší flexibilitu. Objektiv se světelností f/2,0 vytváří společně se systémem Canon HS předpoklady pro dosahování skvělých výsledků za nízkého osvětlení a maximální využití kreativity. PowerShot S95 je také prvním digitálním kompaktním fotoaparátem Canon, který je vybaven hybridní technologií stabilizace obrazu, která najde své uplatnění především v makrofotografii.

 

Oproti svému předchůdci nabízí PowerShot S95 ještě tenčí tělo o tloušťce pouhých 29,5 mm, vylepšený multifunkční otočný ovladač a stejnou povrchovou úpravu jako EOS 7D pro lepší úchop a ochranu proti vyklouznutí. Pro lepší začlenění do fotografického procesu lze pořízené snímky ukládat také do formátu RAW. Fotoaparát také podporuje software Canon Digital Photo Professional (DPP).

 

PowerShot S95 je vybaven systémem Canon HS, který je kombinací 10megapixelového snímače CCD s vysokou citlivostí a výkonného obrazového procesoru DIGIC 4. Díky tomu podává za špatných světelných podmínek ještě lepší výkon než předchozí model. Systém
HS umožňuje fotografovat s citlivostí až ISO 3200 při plném rozlišení s podstatně nižším šumem při všech citlivostech. Uživatelé si mohou upravit parametry v režimu Auto ISO a nastavit maximální citlivost ISO, jakou si při fotografování přejí použít.

 

V režimu Low Light (Nízké osvětlení) může fotoaparát pracovat v rozsahu citlivostí ISO 320 až ISO 12 800 při rozlišení 2,5 Mpix. V tomto režimu lze citlivost ISO a vyvážení bílé nastavit také ručně a získat tak ještě vyšší kontrolu nad fotografováním slabě osvětlených scén. Uživatelé tak mohou věrně zachytit atmosféru temnějšího prostředí. V režimu Low Light lze také fotografovat větší rychlostí, a to až 3,9 snímků za sekundu.

 

Kromě schopnosti pořizování dobře exponovaných snímků při nízkém osvětlení bez blesku disponuje vysoce citlivý snímač fotoaparátu PowerShot S95 také vyšším dynamickým rozsahem než konvenční snímače. V důsledku toho je dosaženo lepší tonální reprodukce, takže lze za všech podmínek získat přirozeně vypadající snímky. Originální objektiv Canon se světelností f/2,0 dokonale doplňuje systém HS, protože na snímač proudí více světla, takže lze fotografovat s kratšími expozičními časy a ostře zachytit i pohybující se objekty.

 

28mm objektiv fotoaparátu PowerShot S95 disponuje 3,8násobným optickým zoomem, takže uživatelé se mohou při fotografování více zaměřit na detail. Optický stabilizátor (IS) kompenzuje otřesy fotoaparátu, takže nedochází k rozmazání snímků pohybem a i za méně příznivých světelných podmínek lze pořizovat ostré snímky s expozičními časy přibližně o 4 hodnoty delšími, než jaké by bylo třeba použít za běžných okolností pro dosažení ostrého snímku. Hybridní IS zabraňuje rozmazání snímku při fotografování z bezprostřední blízkosti, protože kompenzuje úhlový i lineární pohyb.  Díky tomu nachází své uplatnění především v makrofotografii.

 

Zdokonalený ovládací prstenec fotoaparátu PowerShot S95 umožňuje nastavení takových parametrů, jako jsou citlivost ISO (po 1/3 krocích), rychlost závěrky, clona, zaostření a kompenzace expozice – přesně a po hmatu. Rozšířené možnosti přizpůsobení nastavení fotoaparátu PowerShot S95 umožňují uživateli přednastavit funkce ovládacího prstence objektivu i multifunkčního otočného ovladače v různých fotografických režimech. Vyhrazené zkratkové tlačítko lze konfigurovat pro okamžitý přístup k přednastaveným funkcím během fotografování.

 

Nový režim Tracking AF (AF se sledováním objektu) usnadňuje fotografování pohybujících se objektů či vytváření kreativních kompozic. Fotoaparát sleduje objekt ve středu záběru, pokud se pohne nebo pokud je záběr překomponován.

 

Na základě připomínek uživatelů k předchozímu modelu byl přepracován multifunkční otočný ovladač. Ten byl rozšířen o lepší zajišťovací mechanismus zabraňující nechtěným změnám nastavení během fotografování. Také umístění tlačítek „Ring Func.“ a hlavního spínače bylo změněno tak, aby lépe vyhovovalo všestrannému používání za různých podmínek. 7,5cm (3,0") displej PureColor II G LCD s 461 000 body byl opatřen vrstvou z temperovaného skla pro větší odolnost, vyšší kontrast, širší úhel pozorování a lepší viditelnost za jasného okolního světla. Nový RGB histogram při přehrávání umožňuje fotografům okamžitě do detailu kontrolovat správnost expozice snímku.

 

PowerShot S95 umožňuje natáčet video v kvalitě 720p HD s frekvencí 24 snímků za sekundu včetně stereofonního zvuku. Efekt miniatura dodává natáčení videa zcela novou dimenzi – nižší snímková frekvence vytváří dojem časosběrného snímku, zatímco objekty se jeví jako zmenšené modely. Integrovaný port HDMI kompatibilní s CEC umožňuje okamžité prohlížení fotografií i přehrávání videa na kompatibilním televizoru HDTV s použitím dálkového ovládání.

 

V režimu High Dynamic Range (Vysoký dynamický rozsah) lze i vysoce kontrastní scény zachytit mnohem blíže tomu, jak je vidí lidské oko. PowerShot S95 eliminuje omezení konvenčních fotoaparátů tím, že pořídí tři různé snímky téže scény[i]. Ty následně analyzuje a zkombinuje do jediného snímku. Výsledkem je snímek s mnohem lepším prokreslením detailů ve stínech i světlech, tedy tak, jak je vidí oko fotografa.

 

PowerShot S95 obsahuje celou řadu fotografických režimů odpovídajících požadované míře kontroly či dovednostem fotografa. Kromě plně manuálního ovládání a poloautomatických režimů priority clony (Av), priority závěrky (Tv) a programových režimů AE je zde také režim Smart Auto pro ty, kteří chtějí dosáhnout skvělých výsledků okamžitě.

 

Součástí režimu Smart Auto je i technologie detekce scény, která inteligentně vyhodnocuje snímanou scénu a vybere optimální nastavení z 28 předvoleb tak, aby výsledný snímek vypadal co nejlépe. Uživatelské rozhraní obsahuje Rady a tipy usnadňující každodenní práci s fotoaparátem tak, že uživatele provádějí systémem nabídek a poskytují krátké vysvětlení každé funkce před jejím výběrem.

 

Režim Smart Flash Exposure ovládá intenzitu blesku podle okolních podmínek, takže fotografovaný objekt je vždy optimálně nasvícen a exponován za všech situací, ať už v tmavé místnosti či za jasného slunečního světla. PowerShot S95 umožňuje také fotografování s různým poměrem stran (Multi-Aspect), kdy si může fotograf vybrat z možností 3 : 2, 4 : 3, 1 : 1, 16 : 9 a 4 : 5 podle toho, jaké má se snímkem další plány. Díky možnosti nastavení požadovaného poměru stran lze docílit požadované kompozice bez dalších úprav v počítači.

 

Snadný bezdrátový přenos obsahu prostřednictvím integrované funkce Eye-Fi connected umožňuje vzdálené nahrávání fotografií na webové stránky pro sdílení. Uživatelské rozhraní fotoaparátu obsahuje samostatný oddíl Eye-Fi. Při přenosu snímků přes kartu Eye-Fi je deaktivováno automatické vypnutí přístroje, takže přenos probíhá snadno a bez přerušení.

 

PowerShot S95 produkuje celkově špičkovou kvalitu obrazu, vyniká při fotografování za špatných světelných podmínek a nabízí celou řadu funkcí pro dosahování jedinečných výsledků. Je určen všem, kteří požadují vysoký výkon, špičkové ovládání i vysokou mobilitu. Je dokonalým kapesním přístrojem pro zkušeného fotografa.

 

 

 


 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud