Menu

Aktualizace Windows 10 Spring Creators je za dveřmi

07.04.2018 18:32 | Milan Loucký + Přidat komentář
Aktualizace Windows 10 Spring Creators je za dveřmi

Aktualizace Windows 10 Spring Creators je za dveřmi | foto: CHIP

Příští týden v úterý první uživatelé přijmou do svých počítačů další velký update operačního systému Windows 10. Další velká aktualizace systému Windows 10 nese jméno Spring Creators Update a bude vydána postupně počínaje dnem 10. dubna tohoto roku. Uživatelé se mohou těšit na řadu praktických inovací. Chip přináší pár informací o novinkách v aktualizaci Spring Creators.

Dvakrát ročně je k dispozici nová verze systému Windows 10 - další bude verze 1803 a je připravena tzv. Spring Creators Update. Oficiální číslo verze se skládá z roku a měsíce dokončení, tj. v tomto případě je to březen roku 2018. Přesné číslo sestavení, které si společnost Microsoft zvolila pro vydání této verze Windows 10, je 17133.

Hned na začátku bychom ale rádi upozornili, že ne všichni uživatelé se dočkají nové aktualizace hned v úterý 10. dubna. Aktualizační program si sám nejprve vyhodnotí, zda je váš počítač připraven na přijetí této nové verze Windows 10, tedy, zda jsou už k dispozici třeba všechny ovladače pro hardware, používaný ve vašem počítači.

Vestavěné funkce známé z CCleaneru

Microsoft rozšíří čisticí schopnosti, známé jako Storage Sense, právě v aktualizaci Spring Creators. Jeden by si mohl téměř myslet, že tvůrci byli inspirováni CCleanerem. Pokud klepnete na nastavení v části Systém na Paměť, můžete vybrat ze široké škály možností mazání. Zahrnuta jsou data protokolu pro upgrady systému Windows, náhledy pro Průzkumníka, pracovní (Temporary) soubory a také zbytky předchozích instalací systému Windows.

Nová ochrana dat

Jako každá aktualizace Windows 10, Spring Creators Update také přináší nové možnosti ochrany soukromí. Ostatnbě Nařízení GDPR o ochraně osobních údajů vstoupí v platnost v druhé polovině května a je třeba přizpůsobit se mu. Každé nastavení ochrany osobních údajů se nyní během instalace umístí na samostatnou stránku v instalačním programu a dotazuje se pak uživatele samostatně na jednotlivé položky. To sice trvá déle a může být pro uživatele obtěžující, ale z hlediska ochrany soukromí si pak nemůžete stěžovat, že jste nic nevěděli.

Také nové v aktualizaci Spring Creators jsou nastavení pro přístup k dokumentům, obrázkům a videím. Uživatelé mohou určit, které aplikace by měly být povoleny nebo zakázány.

Telemetrické údaje zaslané společnosti Microsoft mohou být zobrazeny a smazány uživateli po aktualizaci Spring Creators. Ale nemůžete zabránit sběru dat pomocí vnitřních zdrojů. Stejně jako dříve uživatelé mají možnost volby mezi méně a více shromažďovanými daty.

Microsoft Edge: hurá – pozdě, ale přece!

Microsoft Edge se naučil trochu opožděně několik funkcí. Po aktualizaci Spring Creators můžete například vypnout zvuk na jednotlivých kartách, jak byste ostatně očekávali už dávno. Navíc Edge nyní může vyplnit formuláře a webové stránky mohou být aktualizovány i na pozadí. Kromě toho budou karty mít možnost pracovat v soukromém režimu, což oceníte především u aplikací jako je elektronické bankovnictví a další jim podobným (vyplňování daňových přiznání a další). Funkci privátního prohlížení v samostatném okně už dávno nabízejí třeba některé antivirové programy, jako například NOD32 od ESETu.

Startup tuning

Systém Windows vám může už dlouho sdělit, které programy by měly být automaticky spouštěny a které ne. Ale možnost nastavení programů, které se automaticky spouštějí po startu Windows 10, je ukryta hluboko v kartách Nastavení a málokdo je dokáže najít. Ve Windows 10 verze 1803 ale najdete možnost nastavení přesně tam, kam patří. Uživatelé uvidí seznam programů, které lze zapnout nebo vypnout pomocí přepínače Autostartu. Prima doplněk! Konečně! Systém Windows rovněž označuje, zda programy zpomalí spouštění počítače a v jaké míře.

Cestování časem v počítači se systémem Windows

asova-osa Společnost Microsoft vytváří časovou osu pro systém Windows 10, která zobrazí činnosti uživatele v průběhu času. Včera jste napsali text, upravili tabulku a střihali video. Časová osa vám ukazuje aktivitu za posledních 30 dní. Stačí stisknout klávesy [Windows] + [Tab] a skočíte do přehledu prováděných činností. Svislý posuvník vpravo na okraji obrazovky vám pak umožňuje cestovat zpět v čase a prohlížet upravované údaje. Je logické, že k tomu, aby to fungovalo, systém Windows potřebuje čas a na sbírání údajů po několik dní a programy musejí tuto aktivitu podporovat. Zatím to dovolují pouze aplikace Microsoftu. Ale i tak, skvělá věc!

Rozšířený a plynulý design

Chic Fluent Design oficiálně spustila aktualizaci případů Creators, ale dosud se to nepodařilo. Mnoho prvků v systému Windows ještě není v plynulém designu a Microsoft plánuje představit nový vzhled kousek po kousku. V aktualizaci Spring Creators můžete vidět několik dalších efektů, jako například při procházení nabídkou Start. Systém Windows 10 zobrazuje efekty plynulého zobrazení Fluent Design, když ukazatelem myši přesunujete položky.

Aktualizace budou rychlejší

Chce se nám říci: zaplať Pán Bůh! Aktualizace systému Windows by měly na počítačích se systémem Windows 10 přicházet rychleji, přinejmenším pokud jsou připojeny k napájecímu zdroji. Takže třeba nasají potřebná data během hibernace. Systém Windows zpomalí pohotovostní režim, pokud je aktivní služba Windows Update na pozadí. Služba Windows Update by tak měla mít až tři hodiny k vyřešení svých potřeb a záležitostí. Vás by se to nemělo nijak dotknout. Uvidíme.

Uvolnění prostředí pro přenos dat WLAN

To, co Apple nazývá AirDrop, ponese u Microsoftu název Near Share (sdílení prostředků) a je novou funkcí systému Windows 10. Aplikace Near Share musí být aktivována prostřednictvím informačního centra. V aplikaci Apple AirDrop to funguje prostřednictvím Bluetooth, kdy jsou viditelná všechny zařízení v okolí se zapnutou funkcí bezdrátového přenosu. U Microsoftu zřejmě ale půjde o sdílení přes Wi-Fi Direct, takže soubory budou vyměňovány rychleji. Uživatel si bude moci vybrat ze zařízení v okolí, které Wi-Fi Direct potvrdí.

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení