Menu

Android 12 byl oficiálně představen: Google provedl poměrně masivní změny

20.05.2021 11:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Android 12 byl oficiálně představen: Google provedl poměrně masivní změny

Android 12 byl oficiálně představen: Google provedl poměrně masivní změny | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Společnost Google v průběhu konference I/O představila první beta verzi systému Android 12. Kromě nových a vylepšených funkcí je viditelné, že oproti předchůdcům došlo k mnoha změnám v designu.

Design Androidu zůstával po několik verzí z velké části stejný. S Androidem 12 ale přichází rozsáhlá změna designu. Nové uživatelské rozhraní »Material You« přináší zcela nový vzhled a individuální barevné profily. Kromě nového designu došlo také k mnoha vylepšením v oblasti zabezpečení a ochrany osobních údajů, a přibyly i nové funkce.

Se systémem Android 12 získávají chytré telefony upravené rozhraní. Malá tlačítka a posuvníky jsou nahrazeny většími tlačítky se zaoblenými hranami. Například tlačítka v seznamu oznámení pro Wi-Fi, Bluetooth a jas nyní silně připomínají MIUI od Xiaomi. Společnost Google ale také klade důraz na překreslené widgety, jako je počasí a analogové hodiny, kde je patrný pokus o vlastní rukopis.

Android 12: nový přehrávač hudby, rozmanitější vzory a lepší ovládání jednou rukou

android12-2

Google v budoucnu nabídne uživatelům výrazně více možností personalizace Androidu. | Zdroj: Google

Malý hudební přehrávač na zamykací obrazovce a v oznámeních se zvětšil a má nyní více prostoru pro zobrazení obalů, názvů a interpretů. Režim obraz-v-obraze pro videa, který byl představen už v systému Android 8.1, je v systému Android 12 také vylepšen. Nyní je snazší změnit velikost anebo přesunout video mimo viditelnou oblast, abyste slyšeli pouze zvuk.

Uživatelé získají výrazně více možností barevného provedení. Půjde si vytvořit vlastní barevný profil z tapety nebo si v nastavení určit vlastní oblíbenou barvu. Systém Android automaticky vybírá celou paletu odpovídajících barev, které se přenesou do systému a mnoha aplikací.

Google také celý systém lépe přizpůsobil pro ovládání jednou rukou. Důležitá tlačítka v systémových aplikacích, jako je nastavení, by mělo jít přesunout směrem dolů. Samsung to už realizoval ve svém rozhraní OneUI. Standardní klávesnice GBoard má také nový vzhled se zaoblenějšími tlačítky a novými emotikony.

Pocitová zpětná vazba, lepší software fotoaparátu a snadnější výměna zařízení

android12-1

Widgety se v Androidu 12 také dočkají některých změn. | Zdroj: Google

Kromě přímo viditelných změn designu se v Androidu 12 skrývá řada dalších novinek. Například má dojít k vylepšení dotykové zpětné vazby pro smartphony s kvalitním vibračním motorkem. Díky ní má systém poskytovat více "hmatatelné" zpětné vazby. Společnost Xiaomi tuto funkci oznámila také, a to pro nadcházející aktualizaci MIUI 12.5 u některých smartphonů.

Vlastní smartphony Pixel od společnosti Google si udělaly jméno zejména díky vynikajícímu softwaru fotoaparátu. Se systémem Android 12 mohou nyní mnoho z jeho funkcí využívat i jiní výrobci. Patří mezi ně mimo jiné režim »Bokeh«, noční snímky a HDR fotografie.

Se systémem Android 12 bude jednodušší i přechod na jiný smartphone. Nové možnosti dovolují nastavit, který obsah bude zahrnut do zálohy smartphonu. Kromě toho uživatelé budou moci přenášet data přímo z jednoho zařízení do druhého, a to bez použití cloudu. Společnost Apple tuto funkci zavedla v systému iOS už před několika lety, takže přechod na nové zařízení je mnohem snazší a rychlejší.

Google: Android 12 beta je nabízen pro první smartphony

Důležitou roli v systému Android 12 hraje také ochrana soukromí. Společnost Google se v tomto ohledu inspirovala u Applu a přebírá bezpečnostní upozornění pro fotoaparát a mikrofon. Jakmile některá z aplikací použije fotoaparát nebo mikrofon smartphonu, zobrazí se na okraji obrazovky malá tečka. Konečná podoba této funkce zatím není známa.

Na novém panelu ochrany soukromí v systému Android 12 mohou uživatelé také sledovat, které aplikace, kdy a jak často přistupovaly k součástem, jako je fotoaparát, mikrofon, nebo získávaly údaje o poloze. Přístup jednotlivých aplikací lze poté omezit.

Ve středu 19. května byla uvolněna první beta verze pro všechny smartphony Google Pixel a vybraná zařízení jiných výrobců. Patří mezi ně Asus Zenfone 8, Oppo Find X3 Pro, Xiaomi Mi 11, Xiaomi Mi 11i a Xiaomi Mi 11 Ultra. Další uvolňování beta verze bude následovat v červnu, červenci a srpnu. Plná finální verze bude vydána koncem léta. Přesné datum Google obvykle upřesní v krátké době po uvolnění bety. Které smartphony mohou očekávat Android 12 jako první, bude záviset na jednotlivých výrobcích.

| Zdroj: YouTube/#Android12: Designed for you

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Tak v podstatě téměř vše o čem se tu píše už můžu udělat i na předchozích verzích Androidu. Změna vizualizace je možná s použitím jiného launcheru a s dalšími nástroji. To nejsou ty informace, co by měli význam pro změnu samotného systému. Chtělo by to psát spíš o skutečných systémových změnách a ne o ikonkách.
    Článek tedy vlastně o ničem.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení