Menu

Android: Malware může tajně nainstalovat další aplikace

25.11.2015 10:42 | Karel Kovar + Přidat komentář
Android: Malware může tajně nainstalovat další aplikace

Android: Malware může tajně nainstalovat další aplikace | foto: CHIP

Nově objevený malware pro platformu Android má neuvěřitelné schopnosti a navíc je nositelem špatných zpráv: nevyužívá žádné zranitelnosti.

Když bezpečnostní experti ze společnosti Lookout analyzovali nově objevený malware, nevěřili svým očím. Tři odhalené „rodiny“ malwaru (Shedun (GhostPush), Kemoge (ShiftyBug), Shuanet) totiž vykazují neuvěřitelné schopnosti (viz https://blog.lookout.com/blog/2015/11/19/shedun-trojanized-adware/) .

Klíčovým prvkem je, že jde o tzv. root infekci, malware tedy získává práva systému. To v praxi znamená, že je velmi těžké ho odhalit a téměř nemožné ho odstranit. Může také do chytrého telefonu nainstalovat další libovolnou aplikaci, aniž by o tom jeho majitel věděl.

Zásadním problémem ale je, že žádný ze zmiňovaných malwarů nevyužívá žádnou zranitelnost – využívá jen zajímavého triku v OS Android.

Další podrobnosti najdete na http://thehackernews.com/2015/11/android-malware-auto-install.html

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Já si nemyslím že éra Androidu skončila. Finta je v tom, že takto sofistikovaný malware může využít jen málokdo – cílem nebude tolik lidí. A v příští verzi androidu se možná objeví „oprava“. Mimochodem – android je sám os sobě tak děravý, že jedna díra navíc se u něj ztratí :-)

    Reagovat na komentář

    tak to je v.....

    Chcete tímto poplašným článkem říct, že éra Androidu právě skončila? Že máme všichni okamžitě zařízení s Androidem zahodit? Tak ne, ale nechat jen dětem na hraní. Nezapínat Wifi – ono si ji to vlastně zapne samo, pustí si kameru, bude vás to špehovat a odposlouchávat, pak si to zavolá do banky a vybere vám konto.. – Pěkná Pandořina skříňka.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení