Menu

Běží ještě na milionech počítačů: brzy skončí podpora dvou velkých verzí Windows

09.11.2022 12:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Běží ještě na milionech počítačů: brzy skončí podpora dvou velkých verzí Windows

Běží ještě na milionech počítačů: brzy skončí podpora dvou velkých verzí Windows | foto: Csaba Nagy/Pixabay

Nové produkty Microsoftu se zaměřují především na Windows 11, ale verze 10 je také podporována. To platí i pro další dvě letité verze systému, u nichž se ale konec jejich podpory velmi přiblížil a uživatelé budou muset promyslet, co dál.

Přestože jsou Windows 11 stále k dispozici jako bezplatný upgrade, většina uživatelů s instalací vyčkává a zůstává u Windows 10. To je mimochodem dobré rozhodnutí. Na mnoha počítačích ale stále ještě běží Windows 7, přestože od začátku roku 2020 už není poskytována bezplatná podpora bezpečnostními aktualizacemi.

Na co se ale stále zapomíná je, že jsou stále ještě k dispozici také Windows 8.1. Přestože pro tento systém Microsoft dlouho nepřináší žádné nové funkce, bezpečnostní aktualizace jsou stále k dispozici. Microsoft už ale několik měsíců oznamuje jejich ukončení, a to prostřednictvím oznámení na obrazovce. Není dobré to jednoduše ignorovat, ukončení podpory Windows 8.1 je plánováno na 10. ledna 2023, což je za dva měsíce.

A čas se naplňuje i pro Windows 7. Po ukončení podpory pro soukromé uživatele Microsoft nabízel rozšířenou podporu (ESU, Extended Security Update), která byla za poplatek a určená především pro firmy. Po třech letech ale skončí i tato možnost, a bude to také 10. ledna 2023.

Windows 8.1: nepříliš oblíbený systém nabízí velkou hodnotu

windows8

Ač měl update verze Windows 8 opravit její nejvíce kritizované chyby, širší oblíbenosti se mezi uživateli nedočkal. | Zdroj: Microsoft

Systém Windows 8.1 byl uveden na trh v roce 2013 jako bezplatná aktualizace systému Windows 8. Jednalo se o servisní balíček, který měl rok po vydání Windows 8 odstranit jeho největší nedostatky. Jak se ukázalo, mnoho uživatelů novou úvodní obrazovku Windows 8 kategoricky odmítlo; ve Windows 8.1 bylo ale možné opět začít přímo na ploše. Vrátilo se také tlačítko Start, ale klasická nabídka Start už ne. Ani Windows 8.1 však nedokázal situaci zvrátit.

twitter-w8-1

Ukončení podpory systému Windows 8.1 Mircosoft oznamuje upozorněním na celé obrazovce. | Zdroj: Twitter/Ali Nawaz (@toxic_game)

Jak potvrzuje Microsoft, uživatelé systému Windows 8.1 se do pasti aktualizací nechytí. Ti, kdo ještě systém používají, mohou na Windows 11 přejít zcela zdarma – i když malou oklikou.

Nejprve využijete bezplatný upgrade z Windows 8.1 na Windows 10. V praxi to lze provést pomocí nástroje, jako je například Windows 10 Update Assistant nebo Media Creation Tool (Nástroj pro vytváření médií). Nezapomeňte si nejprve vytvořit zálohu. Poté, chcete-li, můžete provést bezplatnou aktualizaci Windows 10 na Windows 11. Může ale nastat omezení z hlediska nedostatečného hardwaru, Windows 11 mají své nemalé požadavky.

Windows 7: stále je možný bezplatný přechod na Windows 10

Dokonce i uživatelé, kteří stále setrvávají u Windows 7, mohou bezplatně přejít na Windows 10. I v případě tohoto letitého systému se aktualizace podaří pomocí nástrojů Windows 10 Update Assistant nebo Media Creation Tool (Nástroj na vytváření médií). Co se týče Windows 10, tato verze bude podporována až do října 2025.

Čas na přechod k jinému systému

Ačkoliv Windows 7 patřily k oblíbeným verzím systému a mnoho soukromých uživatelů u nich stále zůstává, je čas přejít k některé z novějších podporovaných verzí. Blíží se také ukončení podpory Windows 8.1. Je tedy čas prozkoumat další možnosti a rozhodnout se, jaký systém zvolit do budoucna.

Nabízí se varianta Windows 10. Alternativou ale mohou být i různé linuxové distribuce, které jsou vybaveny líbivým a dobře graficky zpracovaným rozhraním, a možná i nový ChromeOS Flex od Googlu.

Zdroj: TwitterSupport.Microsoft.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Ludmila Cápová: Nainstalovat půjde, použitelny to ale nebude. Na WIN10 a výš je nutnost koupit SSD disk. Předpokládám, že máte stale HDD.

  Reagovat na komentář

  Samozřejmě toho schopen je

  Reakce na Ludmila Cápová: W11 nainstalovat lze , například stažením instalačky s odstraňěnou kontrolou starých pc z uloz.to pod názvem Windows11_HOME_CZ_(BEZ_T­PM) a nebo ručně pomocí článku https://www.cistepc.cz/…tac-bez-tpm/

  Reagovat na komentář

  Já osobně jsem kdysi po přechodu z Visty měl Win 8.1 rád, byl celkem jednoduchý, s poutavým designem a zorientovat se nebylo nijak obtížné. Jenom pro práci byl trochu nepraktický a kompatibilita programů byla mnohdy problémová. Škoda, že se neuchytil.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Ludmila Cápová: Mělo by to jít, ty hardwarové požadavky Windows 7 a Windows 10 jsou tuším stejné.

  Reagovat na komentář

  dotaz

  Lze na HP 620 nainstalovat Windows 10 ? Mám tam W7 a W11 to nevzalo. Není toho schopen.

  Reagovat na komentář

  BIOS

  Ako nastavyť BIOS aby som mohol z w10 dať w11.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení