Menu

Malware, trackery a další: kde je surfování nejnebezpečnější

02.02.2023 08:00 | Josef Mika + Přidat komentář
Malware, trackery a další: kde je surfování nejnebezpečnější

Malware, trackery a další: kde je surfování nejnebezpečnější | foto: Pixabay/Werner Moser

Bezpečnostní experti v současné době varují uživatele před některými webovými stránkami. Každý, kdo zde surfuje, riskuje instalaci malwaru, sledovacích programů a dalšího škodlivého softwaru.

Na mnoha webových stránkách na uživatele čekají různá vyskakovací okna a malware. Podle studie společnosti NordVPN (poskytovatel zabezpečených VPN služeb) představují největší hrozby pro bezpečnost a soukromí weby s obsahem pro dospělé, stránky streamingu a video hostingu. Číhají tu nášlapné miny v podobě malwaru, vtíravé reklamy a trackerů.

Z výzkumu NordVPN vyplývá, že jeho ochrana před hrozbami zablokovala v prosinci 2022 více než 344 milionů trackerů, 341 milionů rušivých reklam a 506 000 malwarových infekcí.

Na těchto webových stránkách se s největší pravděpodobností šíří malware

pexels-markus-spiske-177598(1)

Nejčastějšími typy malwaru jsou viry, spyware, červy, trojské koně, adware, scareware a ransomware. Obr.: Pexels/Markus Spiske

Z průzkumu vyplývá, že největší množství malwaru obsahují stránky s obsahem pro dospělé (21 %), s nabídkami cloudových úložišť (13,9 %) a stránky se zábavným obsahem (10,8 %). V prosinci loňského roku služba NordVPN zablokovala 60 400, 40 100 a 30 900 domén těchto kategorií.

Mezi nejčastější typy malwaru patří viry, spyware, červy, trojské koně, adware, scareware a ransomware. Nejvíce rušivých reklam se objevilo na stránkách se streamováním (23 %), na stránkách s obsahem pro dospělé (16 %) a na stránkách s online nakupováním (9 %). Ochrana proti hrozbám NordVPN jich odhalila a zablokovala stovky milionů: 552 milionů, 389 milionů a 226 milionů.

Jak se chránit

Mnoho trackerů slouží k reklamě a zlepšení uživatelského komfortu, ale mohou být užitečné i pro online špiony. Poskytovatelé internetových služeb (ISP), marketingové agentury, společnosti provozující sociální média i vlády mohou získat přístup k internetovým aktivitám a porušovat soukromí.

Podle průzkumu NordVPN se nejvíce trackerů nachází na stránkách video hostingu (22 %), u poskytovatelů cloudových úložišť (16 %), webových e-mailů (16 %) a na stránkách informačních technologií (12 %). Jen na webech pro hosting videa bylo v prosinci 2022 zablokováno 239 miliard trackerů.

Uživatelé si mohou zajistit vyšší bezpečnost tím, že odmítnou soubory cookie třetích stran. Ochranu lze vylepšit také používáním prohlížeče s lepším zabezpečením soukromí, který dokáže skrýt váš datový otisk na internetu.

Vyznáte se v druzích hrozeb? Čtěte dál.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení