Menu
CHIP Speedtest

Pozor na falešné antiviry pro Android

13.11.2019 11:08 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Pozor na falešné antiviry pro Android

Už třetí měsíc čelí uživatelé chytrých telefonů falešnému antiviru FakeAV, který za poplatek nabízí řešení problému, který zpravidla neexistuje. Přes instalací programů si je řádně prověřte.

Mezi nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za říjen 2019 patří podle společnosti ESET trojský kůň FakeAV s 3 % detekcí. V tomto případě se škodlivý kód skrývá v aplikacích, které vydávají útočníci za antivir pojmenovaný například „Virus Removal for Android“ nebo „Automatic Virus Scanner“. Jedná se o tzv. shareware, kdy útočníci využívají strachu uživatele. Po instalaci a spuštění infikovaná aplikace varuje uživatele, že jeho zařízení obsahuje škodlivý kód a za poplatek nabízí řešení. Nicméně se jedná o podvod, zařízení je zpravidla v pořádku.

Experti upozorňují, že malware si uživatelé sami stáhnou a nainstalují. Doporučují proto pečlivě vybírat, jaké aplikace si uživatel vybírá. Napovědět mohou recenze uživatelské komunity, počet stažení i oprávnění, která aplikace požaduje. Do zařízení si také uživatelé mohou nainstalovat spolehlivý bezpečnostní program.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení