Menu

Šmejdi už řádí nejen na Bazoši: “Pošlu k vám domů kurýra, aby předal peníze,” slibují

27.09.2022 07:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Šmejdi už řádí nejen na Bazoši: “Pošlu k vám domů kurýra, aby předal peníze,” slibují

Šmejdi už řádí nejen na Bazoši: “Pošlu k vám domů kurýra, aby předal peníze,” slibují | foto: Mikhail Nilov / Pexels

Internetová tržiště, jako je Bazoš nebo Facebook Marketplace, nabízí ideální možnost levně nakoupit použitou věc, případně vlastní použitou věc dobře prodat. I tady ale řádí internetoví podvodníci se svými nechutnými triky. Jejich podvod jsme na vlastní kůži vyzkoušeli.

Řekněme, že si kupujete nový telefon nebo počítač a ten starý chcete prodat. Rozhodnete se, že jej tedy vyvěsíte na internetové tržiště typu Bazoš nebo Facebook Marketplace. Počítat však musíte s tím, že kromě reálných zájemců se vám budou ozývat i lidé, kteří zájem o vaše zboží fingují.

Podvodníci mají nový trik

Proč, ptáte se? Protože jim jde o něco mnohem zajímavějšího. Vaše peníze, či rovnou celé bankovní konto. Přitom to začíná zpravidla zcela nevině. Ozve se vám osoba s tím, že má zájem. Domluvíte se na ceně, vše se zdá ideální. A pak se omluví, že osobní setkání z časových důvodů nezvládne, a proto k vám domů pošle kurýra; může jít o DPD, DHL nebo UPS nebo FedEx.

Podvodník tvrdí, že nemá čas | Zdroj: Jakub Fišer / Chip.cz

Podvodník tvrdí, že nemá čas | Zdroj: Jakub Fišer / Chip.cz

Ochotně vám vysvětlí, že interakce s kurýrem je velmi jednoduchá. On vám předá peníze v hotovosti, vy mu předáte balíček a je hotovo. Jakmile souhlasíte, nafinguje, že vytvoří u společnosti objednávku. V tom je ale zakopaný celý háček.

Najednou přijde s tím, že je třeba něco uhradit | Zdroj: Jakub Fišer / Chip.cz

Najednou přijde s tím, že je třeba něco uhradit | Zdroj: Jakub Fišer / Chip.cz

Vyžádá si vaše jméno, příjmení a e-mail. Do schránky vám potom přijde klasický phishingový e-mail, který obsahuje i odkaz na “nákup poštovného”. Podvodník vám totiž snaživě vysvětlí, že služba stojí třeba 2500 korun a vy je musíte zaplatit. Přitom argumentuje tím, že kurýr vám následně o tuto částku předá více peněz. Upřímně, pokud vás už toto neodradí, je něco špatně.

Nic neplaťte!

Pak už to jde ráz na ráz. Důvěřivec vyplní platební údaje, čímž předá své číslo karty a všechny náležitosti podvodníkům přímo do rukou. A výsledek? “Zájemce” se rychle odmlčí, prodávané zboží vám zůstane – o to vás nikdo nepřipraví – nicméně hrozí, že ztratíte veškeré finance z vaší platební karty, kterou totiž mají šmejdi k dispozici.

Postupně šmejdi uklidňují a dodávají své oběti důvěru | Jakub Fišer / Chip.cz

Postupně šmejdi uklidňují a dodávají své oběti důvěru | Jakub Fišer / Chip.cz

Právě v tomto případě se vyplatí zůstat nad věcí a počítat s tím, že se objeví podvodníci. Pokud chcete prodávat něco na Bazoši, Marketplace a tak podobně, vždy se snažte domluvit se s zájemcem na osobním setkání (je to oboustranně fér). Pokud to nejde, využijte služeb České pošty či Zásilkovny, tedy možnost zboží zaslat balíkem na dobírku. 

Na konci, když se vzepřete, přejdou do nátlakové ofenzivy | Jakub Fišer / Chip.cz

Na konci, když se vzepřete, přejdou do nátlakové ofenzivy | Jakub Fišer / Chip.cz

Sami jsme na vlastní kůži vyzkoušeli několik věcí na zmíněných tržištích prodat a podvodníci se objevili v každém případě. Častokrát se vyznačují špatnou češtinou, nejde ale o pravidlo! Troufám si říct, že tím hlavním červeným trojúhelníkem by pro vás mělo být to, že falešný zájemce nechce zboží před nákupem vidět.

Zdroj: Autorský text, Bazoš, Marketplace

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Jo stalo se mi to také, když jsem trval na dobírce nebo osobním předání, už se neozval. :-)

  Reagovat na komentář

  Phishing a podvody

  Na tohle naletí jenom naivní člověk co si nedá pozor a předá veškeré údaje o bankovní platbě nebo ID z občanky podvodníkum a pokud se tak nestane, ještě budou vyhrožovat fyzickou likvidaci a dělat nátlak na obeť …

  Podvodník je jenom spodina a odpad společnosti odpadlíku, který se dotyční na člověka jenom podobá, nehodlam takovou spodinu respektovat, prototože není to u mě člověk …

  Můžou zkoušet triky na aukru a všude na mě to neplatí a hlavně neklikat na nebezpečne odkazy, už jenom ta navštěva vám pořadně uděla problem. Nechcite radši vědět co je to autophishing a kradění informaci a aktivit na PC něco jako spyware.

  Jenomže co je nejhorší, mnoho lidi se nechá svoji blbosti aj 2× nachytat a nepoučí se nikdy, takto to dnes chodí. Ja jim dám kurýra a peníze a ještě se jim nelíbi, že nadávame na nich … Spodina, odpad konec debaty

  Reagovat na komentář

  Taky se mi to několikrát stalo..
  Podvodníci jsou všude a už i na inzerátech na nákup a prodej..
  Já dávám inzerci v regionu na ososbní předaní nebo poštovné předem na ůčet.. Tím mám možnost úšpěšné transakce.. Michal

  Reagovat na komentář

  moje reakce

  pardon, ale na tohle skoci jen debil

  Reagovat na komentář

  Podvodníci

  Šmejdi jsou dneska všude, bazar.cz, hyperinzerce.cz
  Zkouší to i přes zásilkovnu, balíkovnu atd.
  Po zveřejnění inzerátu se ozvou až velmi podezřele rychle !!

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení