Menu

Bezpečnostní agentura radí: jak ochránit telefon před hackerskými útoky

23.06.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Bezpečnostní agentura radí: jak ochránit telefon před hackerskými útoky

Bezpečnostní agentura radí: jak ochránit telefon před hackerskými útoky | foto: Mael BALLAND/Unsplash

Komunikace, organizování času, hledání informací – chytré telefony se staly nedílnou součástí našich každodenních životů. Americká bezpečnostní agentura NSA doporučuje několik praktických tipů, jak nejlépe mobil ochránit před útoky hackerů. A jeden z nich vás možná překvapí svou jednoduchostí.

Nevhodná reklama, neobvyklá aktivita na profilech sociálních sítí a náhlé zvýšení spotřeby mobilních dat: to jsou jen některé z mnoha příznaků hacknutého telefonu.

Malware se do chytrého telefonu často dostane při stahování infikovaných aplikací, nebo klikání na soubory či odkazy (především v zařízeních s operačním systémem Android). Některé obzvlášť nebezpečné druhy malwaru ale mohou být do mobilu propašovány i přes bezpečnostní mezery bez přičinění uživatele.

Americká Národní bezpečnostní agentura, NSA, připravila přehledný informační leták, který doporučuje praktické kroky při používání smartphonů pro jejich maximální ochranu před zneužitím. Jeden z nich může být užitečný zejména při hackerských útocích bez interakce uživatele.

Tip od NSA: jak jednoduše ochránit mobil před hacknutím

holdingsmartphone

V příkladech nejlepší praxe pro ochranu mobilů před zneužitím a infiltrací škodlivého kódu NSA uvádí i restartování mobilů alespoň jednou týdně. | Zdroj: Mael BALLAND/Unsplash

Tento tip může chránit smartphony zejména před takzvanými útoky "zero-click". Jak název napovídá, nevyžadují od uživatele žádnou akci. To znamená, že obětmi se mohou stát i uživatelé, kteří jsou pozorní a zkušení, a mají aktualizovaný systém i aplikace včetně bezpečnostních záplat. Vzhledem k velmi nízké úrovni interakce útoky také nezanechávají téměř žádné stopy a je obtížné je odhalit.

Při těchto hackerských útocích se škodlivý software dostává do smartphonu dvěma způsoby: prostřednictvím bezpečnostních děr v operačním systému mobilních zařízení nebo v instalovaných aplikacích, o kterých výrobce dosud neví, a proto ještě nebyly opraveny. Jde proto o takzvané Zero-day zranitelnosti.

Jak pomáhá proti hackerským útokům restart chytrého telefonu

Díky sledování vývoje malwaru pro mobilní platformy a způsobů napadání zařízení obětí se propašování škodlivého kódu do operačního systému stalo mnohem obtížnějším. Google přijal u systému Android rozsáhlá bezpečnostní opatření a nejinak postupuje i Apple v případě svého iOS. V mnoha případech útoků typu Zero-click je proto malware stále častěji umístěn přímo v operační paměti smartphonu.

Abyste se před takovými útoky ochránili, je dobré smartphone alespoň jednou týdně restartovat. Tím se pravidelně vyčistí paměť RAM a tím i odstraní potenciální malware.

Tento proces se také nazývá "soft reset". Během něj se zcela vypne operační systém, ukončí se všechny spuštěné programy a připojení k Wi-Fi. Dojde také k odpojení od operátora, které probíhá prostřednictvím SIM.

Zdroj: National Security Agency/Mobile Device Best Practices

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    To nevymyslíš ...

    Takže největší příjemce dat o uživatelích nám radí, jak ochránit před hacknutím mobil, který je už z výroby hacknutý operačním systémem od Google, který jim ta data poskytuje …

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení