Tip: Deset způsobů, jak spustit Správce úloh
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Bezpečný operační systém KasperskyOS | foto: CHIP
KasperskyOS je specializovaný operační systém navržený pro vestavěné systémy s přísnými kyberbezpečnostními požadavky. Podle tvůrce výrazně snižuje šance výskytu skrytých funkcionalit a tím minimalizuje riziko kybernetického útoku.
Na vytvoření tohoto operačního systému pracovali odborníci společnosti Kaspersky Lab 15 let a nyní je komerčně dostupný pro OEMs, ODMs, systémové integrátory a softwarové vývojáře po celém světě. Klíčové nástroje operačního systému jsou uzpůsobeny telekomunikačnímu a automobilovému průmyslu a zároveň kritické infrastruktuře.
KasperskyOS představuje softwarové prostředí, které bylo od základu navrženo s důrazem na bezpečnost stále ohroženějších vestavěných systémů a zařízení internetu věcí. V moderním propojeném světě, kde je spousta IoT zařízení používána nejen běžnými spotřebiteli, ale i v rámci kritické infrastruktury pro kontrolu mnoha oblastí běžného života, musí být požadavek na jejich bezpečnost daleko silnější než kdy dříve. Díky novému kompletně in-house navrženému operačnímu mikrojádru je systém navržen s důrazem na široce využívané bezpečnostní principy, jako jsou Separation Kernel, Reference Monitor, Multiple Independent Levels of Security a architektura Flux Advanced Security Kernel. Operační systém Kaspersky byl navržen s přihlédnutím ke konkrétním průmyslovým odvětvím, a proto je schopen řešit nejen bezpečnostní problematiku, ale i organizační a byznysovou.
KasperskyOS byl navržen tak, aby programům dovolil provést pouze doložitelné operace. Aplikace pro KasperskyOS tak budou muset být napsané v „tradičních“ kódech a splňovat přísná bezpečnostní pravidla a obsahovat standardní funkcionality. Pouze to, co bude definované těmito pravidly, bude moci být provedeno, včetně funkcionalit samotného operačního systému. Tento přístup se ukázal být v průběhu vývoje operačního systému velmi časově náročný, ale pro vývojáře aplikací nabízí jasné výhody: bezpečnostní strategie může být navržena souběžně s danou funkcionalitou. Ta navíc může být ihned otestována – chyba v kódu totiž znamená nezdokumentované chování, které je operačním systémem zablokováno. Především však vývoj bezpečnostní strategie může být přizpůsoben konkrétním obchodním záměrům: bezpečnost může být zpracována na základě požadavků aplikace a ne opačným způsobem.
KasperskyOS není operačním systémem pro běžné uživatele. Je navržen tak, aby odpovídal požadavkům vestavěných zařízení, přičemž je určen pro tři klíčová odvětví: telekomunikace, automobilový průmysl a těžký průmysl. Kaspersky Lab ještě navíc připravuje speciální balík zaměřený na finanční odvětví (například bezpečnost POS terminálů) a bezpečnostní vylepšení kritických operací pro běžné Linuxové systémy koncových uživatelů. Pro snadnější vstup na trh tak bude KasperskyOS spuštěn ve třech balících, každý se specifickými funkcemi.
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Ne vždy se nám hodí instalovat aktualizace Windows, jakmile jsou dostupné. Třeba na cestách…
Internetový prohlížeč Firefox získal funkci pro blokování otravných lišt se soubory cookie. A…
Microsoft se stává hybnou silou v oblasti začleňování prvků umělé inteligence do každodenní…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…