Menu

BlackBerry má nový systém, telefony i název

31.01.2013 12:50 | Redakce Chip + Přidat komentář
BlackBerry má nový systém, telefony i název

BlackBerry má nový systém, telefony i název | foto: CHIP

Kanadská společnost RIM si změnila jméno na známější BlackBerry a představila novou verzi svého operačního systému pro smartphony a dva nové smartphony – jeden dotykový, druhý s klávesnicí.

 

Společnost RIM (Research In Motion) byla známa především pod jménem svých telefonů a systémů – tedy BlackBerry. Aby se to nepletlo, rozhodla se používat tento název také oficiálně. Příště tedy už jen BlackBerry. Na tiskové konferenci kromě nového jména představila i novou verzi svého operačního systému. Má označení BlackBerry 10.

 

Mezi hlavní lákadla systému patří snadnější ovládání pomocí gest a také přehlednější uspořádání. Snahou vývojářů bylo, aby měl uživatel vše snadno a rychle k dispozici a nemusí tak často měnit aplikace. Uživatelské rozhraní je nazvané BlackBerry Flow, protože vše by mělo snadno plynout. Novinkou je možnost videohovorů přes BlackBerry Messenger a možnost sdílet náhled displeje s jinými uživateli (snadno jim tedy něco naučíte). Vylepšena byla i predikce při vkládání textu. V obchodě BlackBerry World si nyní kromě aplikací můžete zakoupit i hudbu, filmy, seriály a noviny.

Kromě systému má BlackBerry i dva nové smartphony - dotykový model Z10 a model Q10 s klávesnicí. BlackBerry Z10 má displej s úhlopříčkou 4,2 palce a rozlišením 1280 × 756 bodů. Má dvoujádrový procesor, 16 GB paměti, fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů, čtečku microSD karet a podporu LTE. K dispozici bude v černém a bílém provedení.

Model Q10 má pro BlackBerry typickou hardwarovou QWERTY klávesnici. Na displej už tedy logicky nezbylo tolik místa, takže je čtvercový a má rozlišení 720 × 720 bodů. Jinak má obdobné parametry jako model Z10.

Překvapením tiskové konference bylo i představení nové kreativní ředitelky, kterou je zpěvačka Alicia Keys.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení