Menu

Bude to znamenat konec QLED? Samsung přišel s překvapivou inovací

21.03.2022 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Bude to znamenat konec QLED? Samsung přišel s překvapivou inovací

Bude to znamenat konec QLED? Samsung přišel s překvapivou inovací | foto: Jonas Leupe/Unsplash

Samsung přehodnocuje své portfolio televizorů a poprvé po dlouhé době představuje obrazovku, která nemá technologii QLED ani LCD.

Samsung po dlouhé pauze představil v rámci své nabídky televizorů pro rok 2022 první televizor s technologií OLED. Přestože je výrobce stále přesvědčen o technologii QLED, reaguje na přání mnoha zákazníků, kteří si žádají také obrazovky OLED.

Panely OLED si Samsung vyrábí sám ve své pobočce Samsung Displays. Světlo generují pomocí modrých organických diod, které následně vybudí vrstvu červených a zelených kvantových teček, které svítí a vytvářejí tak trojici subpixelů RGB. Ačkoliv je zde zřejmá analogie s technologií LED s kvantovými tečkami, Samsung nehovoří o QD OLED, ale displeje prodává jednoduše jako Samsung OLED.

Už začátkem roku televizor s touto technologií obrazovky představila společnost Sony, a to v rámci veletrhu CES.

samsungoled

Samsung představil špičkové modely televizorů s OLED obrazovkami. Na trh by měly přijít v květnu. | Zdroj: samsung.com

Jako vždy u obrazovek OLED zaujmou sytější barvy a hlubší černá, což je patrné v přímém srovnání i s novými televizory Neo-QLED. U nového modelu GQ65S95B bylo ale patrné, že například v bílých textech položek ovládací nabídky byl spodní řádek pixelů zobrazen červeně.

Zda se jedná o klasický projev konstrukce nebo chybu zobrazení obrazovky by odhalilo až testovací zařízení. Samsung udává špičkový jas 1500 cd/m2. Opět až test odhalí, jaká bude realita. Pro srovnání, současné televizory OLED, které se v testech umísťují na horních příčkách, mají trvalý maximální jas kolem 1000 cd/m2. Ke škodě věci televizor za konkurencí nezaostává ani co se týče zrcadlových odrazů.

Řada S95B bude v prodeji od května ve velikostech 55 a 65 palců. Samsung se při představení nechtěl nijak zavazovat k cenám. Protože se ale televizory OLED v nabídce nacházejí mezi prémiovými řadami QLED QN90 a QN95, bude se jejich cena pravděpodobně pohybovat přibližně mezi 75 000 až 88 000 Kč.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení