Menu

Buďte opatrní: na internetovém tržišti Bazoš řádí podvodníci, ukradnou vám inzerát

13.09.2022 16:15 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Buďte opatrní: na internetovém tržišti Bazoš řádí podvodníci, ukradnou vám inzerát

Buďte opatrní: na internetovém tržišti Bazoš řádí podvodníci, ukradnou vám inzerát | foto: Elisa Ventur / Unsplash

Když chcete něco prodat – nebo naopak levně koupit z druhé ruky – ideálním místem, kam zamířit, je internetové tržiště Bazoš. Ale pozor, už i sem nalezli šmejdi a internetoví podvodníci. Jak uživatelům škodí a co se proti nim dá dělat?

Možná jste to někdy zažili – v pohodě si vytvoříte inzerát na platformě Bazoš, doplníte vlastní fotky, vypíšete své kontaktní údaje (v tomto případě e-mail a telefon) a čekáte, až se vám někdo ozve. Nojo, jenomže on se nikdo neozývá. Tak zamíříte znovu na Bazoš zkontrolovat svůj inzerát, když s hrůzou zjistíte, že na svém profilu máte o několik inzerátů více – aniž byste jakýkoliv z nich zakládali.

Podvod na Bazoši

Jde o klasickou praktiku podvodníků z Bazoše. Nehrozí vám tam sice ztráta peněz (to jsou zase jiné příběhy), ale velká nepříjemnost s nemožností prodat své zboží. Jakýkoliv inzerát na Bazoši je totiž veřejný a každý si tak může přečíst vaše telefonní číslo a e-mail, pouhým kliknutím. A v tom je také celý tento bezpečnostní problém serveru Bazoš.

Podvodník totiž vytvoří “vlastní” inzerát, kam nahraje vaše údaje, stejný popis produktu, stejné kontaktní údaje na vás (pouze jméno nebo přezdívka musí být odlišná). Jenomže cenu nastaví mnohem nižší – namísto 10 tisíc korun třeba jen 5 tisíc, nebo ještě méně. Zájemcům se pak zobrazuje víc ten levnější inzerát a oslovují vás s poptávkou na mnohem menší cenu, než vy jste měli za lubem.

Jak se proti těmto šmejdům bránit? Moc dobře to nejde. Své údaje totiž skrýt nemůžete, jinak by vás nemohli zájemci kontaktovat. Na druhou stranu, inzerát smazat nemůžete, protože jej podvodník uzamkl vlastním heslem. Jediným řešením je tak inzerát nahlašovat vedení Bazoše. Určitě ale buďte vytrvalí – uživatelé, kterým se to stalo, tvrdí, že jedno nebo dvě nahlášení rozhodně nestačí.

Zdroj: Bazoš, Peníze.cz

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Bazoz i ostatni servery jsou odpad spamu a podvodniku. Pouzivanim take podporujete mnozeni zvirat tu uz davno pochopil facebook alespon nekdo.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Martin: Podvodníci tam každopádně jsou, za tyden od podání inzerátu, dva šmejdi… první lamanou češtinou pres překladač, si sam domluvil '' zasilkovnu'' na moji adresu kterou neznal a tvrdil. pro tom ze mi to zaplatí doručovací společnost, ktera mi i pošle email s instrukcemi… mail. přišel z domény email.cz, dal už jsem to neřešil a smazal, protože zasilkovna ma doménu svoji… další pak psalna whatsup a postup byl stejný ze mi posle kurýra ke dveřím… tak pozor komu svěřuje sve údaje…

  Reagovat na komentář

  Blbost

  Asi další článek co ho v generovala umělá inteligence.
  K dokonalosti chybí zmínit skutečnost, že šmejd při zakládání fejkového inzerátu při zadání vašeho emailu a telefonu, bývá ověřen zasláním potvrzovacího kódu na tento telefon takže se ho nemá jak dozvědět a nemůže dál v zakládání inzerátu pokračovat s vašimi nacionálemi…

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení