Menu

Česko i svět nejvíce ohrožoval HTML/Iframe

18.09.2013 11:30 | Redakce Chip + Přidat komentář
Česko i svět nejvíce ohrožoval HTML/Iframe

Česko i svět nejvíce ohrožoval HTML/Iframe | foto: CHIP

Na první místo žebříčku nejrozšířenějších počítačových hrozeb se po dlouhé době dostal malware, který se nepřenáší prostřednictvím přenosných médií

Globální statistiky ESET Live Grid využívající data o malwaru od uživatelů řešení z celého světa opanoval v srpnu HTML/IFrame s podílem 4,26 %. V České republice dosáhla tato hrozba dokonce podílu 6,05 %, což i zde stačilo na první příčku. Tento malware, který přesměrovává uživatele na webové stránky se škodlivým softwarem, přeskočil červa Win32/Bundpil s aktuálním globálním podílem 3,45 %. Stálicí zůstává také HTML/ScrInject, který v srpnu celosvětově obsadil třetí pozici s podílem 2,59 %.

HTML/Iframe označuje generické detekce škodlivých iframe tagů vložených do HTML stránek, které přesměrovávají prohlížeč na specifickou URL adresu obsahující škodlivý software.

Malware Win32/Bundpil se na přední příčky světových TOP 10 hrozeb dostal teprve ve druhém čtvrtletí roku. Jedná se o červa šířícího se pomocí přenosných médií. Hrozba obsahuje URL adresy, z nichž se pokouší stahovat další soubory.

HTML/ScrInject je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu.

Celosvětová epidemie infekce HTML/Iframe se dlouhodobě týká i České republiky. Hned za tímto malwarem se v tuzemsku umístil HTML/Fraud (podíl 4,5 %), což je hrozba lákající především na výhry v imaginárních soutěžích, většinou o produkty Apple. Uživatel, který poskytne své osobní údaje pro další využití nebo prodej, může očekávat pravidelný přísun prémiových SMS zpráv na svůj mobilní telefon.

Celosvětové hrozby podle statistik ESET Live Grid (srpen 2013)


Hrozby v České republice podle statistik ESET Live Grid (srpen 2013)


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení